En mühim ibadetlerden önde gelen namaz ilkin aldığımız abdest ile ilgili 10 bilimsel gerçek…

Abdest hakkında bilmedikleriniz:

1- İnsan vücudu üstünde ortalama 700 Biyolojik Etken Nokta (BAN) bulunur. Bunlardan 66 tanesi ‘Agresi Noktası’ olarak adlandırılan extra etken noktalardır. 66 Agresi noktasından 61’i abdest azalarında yer verilmiştir. Abdestte azalar yıkanırken BAN faaliyete geçer, agresi noktaları denge kazanır. Bu sebeple abdestteki sırayı bozmamaya itina göstermek gerekir..

2. Yüz yıkanırken mide, bağırsaklar, safra kesesi, idrar yolları, sinir sistemi ve üreme organları uyarılmış olur.

3. Kollar yıkanırken, bağırsaklar, kalp, akciğerler, üreme organları, idrar yolları ve kan dolaşımı uyarılır..

4. Kulaklar,ortalama 100 BAN’ın yer almış olduğu ve nerede ise tüm organlarla bağlantılı olan bir komuta merkezidir.Kulaklar meshedilirken tüm organlar uyarılmış olur..

5. Ayaklar yıkanırken hormon dengesini elde eden, gelişme ve üremeyi denetim altında tutan hipofiz,böbrekler ve nerede ise tüm organların faaliyetini etkileyen BAN uyarılır..

6. Abdestte akupunktur noktalarının uyarılmasıyla vücutta enerji ve kan dolaşımı kolaylaşır, vücudun direnci artar,bağışıklık sistemi güçlenir. Ateş yükselince soğuk su ile abdest almak, ateşi 1,5-2 aşama kadar düşürür..

7. Abdest tansiyonu düşürür,baş ağrısını hafifletir,uyuklamayı,yorgunluğu ve öfkeyi giderir. Soğuk su kullanmak,abdestin ve guslün faydalarını artırır. Peygamberimiz (s.a.v) ashabına abdest için ılık su tavsiye ederdi..

8. Her abdestte misvak kullanmak oldukca önemlidir. Misvak dişlerden ziyade diş etleri için önemlidir.Zira her bir dişin dibinde değişik organlarla bağlantılı ikişer akupunktur noktası bulunur..

9. Misvak akupunktur noktaları vasıtasıyla, dişetlerine 28 sinirle bağlanan beynin,5 duyu organı ve sinüslerin,kasların,iç organların ve üreme organlarının işlevini dengeler..

10. Misvak kaslarda ağrıyı azaltır, dişeti hastalıkları ve diş çürümelerini önler.Ağızdaki zararı olan mikropları öldürür,faydalıların yaşamını kolaylaştırır,akıl sağlığını ve bellek kuvvetini son nefese kadar korur. Misvağın tesiri kullanıldıktan sonrasında 48 saat süreyle devam eder. Misvak kullanmak sünnettir..

Kaynak: aksam.com.tr