Açıköğretimde Kayıt Türleri

Açıköğretimde Kayıt Türleri

 

 

 

1982 senesinde kurulan ve Uzaktan eğitim yöntemiyle öğrenciler için hizmet gösteren Açıköğretim Fakültesi, Anadolu üniversitesi kapsamında olan bir fakültedir. Bu sisteme kayıtlı talebe profili daha oldukca bulunmuş olduğu şehirlerdeki üniversiteleri kazanamamasından dolayı kendi şehirlerinde okuma fırsatı olmayan yada herhangi bir sebepten dolayı örgün olarak üniversite yaşamını sürdüremeyen Türk

vatandaşlarıdır. Türkiye genelinde hizmet vermesinin yanı sıra, KKTC, Azerbaycan, Batı Avrupa, Batı Trakya, Bulgaristan, Kosova ve Makedonya’daki Türk yurttaşlarımıza da hizmet vermektedir.

Peki, bu sistem iyi mi işler? Uzaktan eğitim malum örgün eğitim kadar disiplinli bir program çevresinde ilerlemez. Yıl içinde iki dönemden oluşmak suretiyle, dönem başına bir vize ve bir final düşer. Derslerin işlenme methodu daha oldukca kitle yazışma araçlarıyla yürür. Aof e-öğrenme portalları ve TRT okul kanalları şeklinde kuruluşlar öğrenme sürecindeki destekleyici araçlardır. Lüzumlu ders kitapları kayıt sonrasında ücret verilmeksizin temin edilebilir.

Pekala, bu fakülteye iyi mi gireriz buradaki aslolan sual olsa gerek. Kayıt aşaması belirli alt başlıklara haizdir. Bu tarz şeyleri açıklamadan ilkin tek tek isim verecek olursak; ÖSYS Ek Kayıt, Af Kapsamında Kayıt, Lisans Tamamlama kapsamında kayıt, Dikey Geçiş ile kayıt ve İkinci Üniversite kapsamında kayıt.

ÖSYS Ek Kayıt:

Talebe Seçme ve Yerleştirme Imtihanı sonucunda üniversite tercihleri içinde Anadolu Üniversitesi yazarak Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinden biri tercih edilmesi suretiyle kayıt işlemi adım atar. Çoğu zaman ağustos ayı şeklinde açıklanan sonuçlar neticesinde ilk kayıt aşaması geçilir ve bir sonraki adım ikamet etmiş olduğu adrese en yakın aöf bürosuna uğrayıp kayıt işlemini tamamlanır.

Af Kapsamında Kayıt:

Daha ilkin ayrılıp daha sonradan Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerine Af kapsamında başvurusu kabul edilenleri kapsar ve kayıt aöf’nin sitesiyle adım atar.

Lisans Tamamlama:

Fakülte yada Yüksekokulların 4 senelik lisans programlarında okuma aşamasında bunu tamamlamayıp önlisans mezuniyet belgesi alarak ayrılanlar 5. yarıyılını tamamlama amacıyla Açıköğretim, İktisat ve İşletme fakültesine başvuranları kapsar. Kaydın ilk aşaması aöf nin sitesinde adım atar ve aöf bürosunda tamamlar.

Dikey Geçiş:

Dikey Geçiş ile gerçekleşen kayıt sistemi Açıköğretim Fakültesi Önlisans Programları ya da Meslek Yüksekokul mezunu olanları ilgilendirir. Bu mezunlar Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin 5.yarıyılına buradan devam etme amacıyla ilk aşama yeniden web sayfası sonraki aşama aöf bürosuna uğramakla kayıt tamamlanır.

İkinci Üniversite:

Türkiye’de ki herhangi bir üniversitede önlisans yada lisans eğitimine devam edip bunun yanında ikinci bir üniversite eğitimi alma amacı olanları kapsayan ikinci üniversite programı da aöf’nin sitesindeki kayıt aşamasıyla adım atar.

Kayıt sonrası her insana birer talebe kartı verilir, bu kart sınava giriş esnasında kullanılır. Her yıl eğitim alınan yıla ilişik bandrolünün eklenmesi gerekir ki buda her yıl kaydın devamı açısından aöf bürosuna gidilip bu işlemin gerçekleştirilmesini gerektirir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE