Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Adet gören kadın kefaret orucu nasıl tutar

Adet gören kadın kefaret orucu nasıl tutar

Adet gören kadın kefaret orucu nasıl tutar

Oruç, Orucun Arap dilindeki karşılığı “savm” kelimesi olup, bu kelime “bir şeyden uzak durmak, kişinin kendini tutması ve engellemesi” manalarına gelmektedir.

Oruç; niyet ederek tan yerinin ağarmaya  başlamasından itibaren, akşam güneş batıncaya kadar yememek, içmemek ve karı/koca ilişkisinde bulunmamaktır.

İslamın beş şartından üçüncüsü Ramazan ayında oruç tutmaktır. Ramazan orucu, Hicretin ikinci senesinde farz kılınmıştır. Oruç için Yüce Rabbimiz şu şekilde buyurmuştur; ”Ey inanç edenler, Oruç sizden öncekilere farz kılındığı benzer biçimde, size de farz kılındı. Ola ki korunup sakınırsınız.“ (Bakara 183)

Adet gören bir kadın nasıl kefaret orucu tutar?
Ramazan ayında kasten yiyip içen yada münasebete giren bir kimsenin kefaret olarak altmış gün oruç tutması gerekir. Orucunu bozmuş olduğu günü de ek olarak kaza eder. Kefaret orucu aralıksız tutulması ihtiyaç duyulan bir oruçtur. Eğer kefaret orucu tutulurken araya fasıla girecek olursa tekrardan baştan başlanmalıdır.

Sadece hanımefendilerin gördükleri âdet halleri ihtiyarî olmadığı için kefaret orucunu engellemez. Kefaret orucu tutan bir kadın âdet günleri bittikten sonrasında kalmış olduğu yerden kefaret orucunu tutmaya devam eder.

Bu habere de bakabilirisiniz

Ankara İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Ankara İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir