Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Affetme Hadisleri, Affetmek ile ilgili hadisi şerifler, affetme hakkında tüm hadisler

Affetme Hadisleri, Affetmek ile ilgili hadisi şerifler, affetme hakkında tüm hadisler

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in (SAS) affetmek ile ilgili söylediği bütün hadisi şerifler, affetmek ile ilgili ve alakalı tüm hadisler, affetmek hakkında hadis

Ravi: Aişe

Resulullah (sav) buyurdular ki: “Maktulün kısas talep eden velilerine, (katillerden) birini affederek kısastan kaçınmaları gerekir. Kadın dahi olsa, en yakın olan başlasın.”

Kaynak: Ebu Davud, Diyat 16, (4538); Nesai, Kasame 29, (8, 39)

Ravi: Büreyde

Bir adam Resulullah (sav)’a bir adam getirip: “Bu adam kardeşimi öldürdü!” diye şikayette bulundu. Resulullah da: “Git sen de onu öldür, tıpkı kardeşini öldürdüğü gibi” buyurdular. Adamcağız şikayetçiye: “Allah’tan kork, beni affet! Çünkü af senin için büyük bir ücrete sebeptir. Senin için de, kardeşin için de kıyamet günü daha hayırlıdır!” dedi. Adam da onu salıverdi. Durum Resulullah (sav)’a haber verildi. Resulullah (onu çağırtıp) sordu. Adam (caninin) kendisine söylediklerini haber verdi. (Ravi devamla) der ki: “[Resulullah (sav)]: “Onu azat et! Aslında onu azat etmen, onun için, kıyamet günü onun sana yapacağından daha hayırlıydı. O gün: “Ey Rabbim diyecek, şuna sor bakalım, beni niye öldürmüştü?”

Kaynak: Nesai, Kasame 6, (8,18)

Ravi: Enes

Resulullah (sav)’a, kendisine her ne zaman kısas bulunan bir dava getirildiğinde, mutlaka her seferinde affetmeyi emrediyor gördüm.

Kaynak: Ebu Davud, Diyat 3, (4497); Nesai, Kasame 27, (8, 37, 38)

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

dini bilgiler

Şükrün Anlamı Nedir?

Şükrün Anlamı Nedir? Nasıl şükredilir? şükür kelimesinin manasını sizler için derledik.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE