Akıllı Elektrik Sayaçlarının Faydaları

Akıllı Elektrik Sayaçlarının Faydaları

 

 

Tutum yapmak amacıyla alınan akıllı sayaçlar dikkat edilmemesi durumunda daha yüksek faturalara niçin olabilir. Bu durumu idrak etmek için uygulanan tarifeleri bilmek gerekmektedir. Akıllı sayaçları elektrik faturamızı düşürmesi için alıyoruz fakat bazı noktaları atlıyor olabiliriz. Bu tür sayaçların en büyük özelliği, elektrik şebekesinin minimum yoğunluk gösterdiği saatlerde daha ucuz tarife uygulayarak şebeke yüklenmelerini azaltmaktır.Öteki sayaçlara nazaran akıllı sayaçların temelde iki değişik özelliği vardır. Birincisi “akıllı saat” adından da anlaşıldığı suretiyle elektroniktir. İkinci fark ise, akıllı sayaçların aslolan mühim özelliği olan, günün değişik saatlerinde ne kadar elektrik enerjisi kullandığınızın raporunu tutmaktır. Düzgüsel (Analog ) saatlerde harcanan elektrik, süre ayrımı yapmaksızın toplam olarak faturada belirtilir. Eğer kullandığınız sayaç ‘akıllı’ ise, elektrik faturasında sabah, akşam ve gece saatleri olmak suretiyle elektrik tüketimimiz üç değişik şekilde ayrılmış olarak gözükür.

Elektrik kurumunun tüketicilere uyguladığı iki değişik tarife bulunmaktadır.

  • 1 zamanlı tarife
  • 3 zamanlı tarife

Günün Saatlerine Ayrılmış Elektrik Tarifesi:
(06:00 – 17:00) saatlerinde gündüz, düzgüsel tarife.
(17:00 – 22:00) saatlerinde puant, pahalı tarife.
(22:00 – 06:00) saatlerinde gece, ucuz tarife.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Evinizde yada işyerinizde kullandığınız saatin akıllı sayaç olması ucuz tarife kullanacağınız anlamına gelmez. Akıllı sayaç aldığınızda bu durumu elektrik dağıtım şirketine üçlü tarifeye geçeceğinizi dair data vermeniz gerekiyor.
  • Akıllı sayacın ve tarifenin hakkaten faturanıza tesir etmesi için çamaşır makinesi, bulaşık makinesi benzer biçimde yüksek enerji tüketimi meydana getiren eşyalarınızı gece bölümünde kullanmanız gerekir. Eğer planlı olamayıp bu süre dilimini kullanmazsanız normalden daha çok bile ödeme yapmanız ihtimaller içinde.
  • Normalde akıllı sayaçlar saatlerin ileri yada geri alındığı zamanlarda kendilerini otomatikman güncellerler. Fakat bu geçişleri denetlemek iyi olabilir.
  • Ek olarak elektrik faturanızı düşürmek istiyorsanız rahatınızdan da birazcık taviz vermeniz gerekebilir. Örnek olarak gece çamaşır yıkmak istemiyorsanız, yaz sıcaklarında 22:00’den ilkin klimanızı çalıştırmak istiyorsanız akıllı sayaç almayı bir kez daha düşünmeniz iyi olabilir. Sayaçlar dışarıdan meydana getirilen yetkisiz müdahaleler olursa bu durumu anlamış olur ve hafızalarına kaydederler.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE