Ana Sayfa / Eğitim / ALES Nedir?

ALES Nedir?

ALES Nedir?

ALES Nedir?

Yüksek lisans başvuruları için ÖSYM tarafınca meydana getirilen Bilimsel niteliği olan Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Imtihanı (ALES) yılda iki kez ilkbahar ve güz dönemlerinde yapılmaktadır.

Yüksek lisans başvurusunda, doktora eğitimi için, üniversite araştırma görevlisi, okutman kadrolarına müracaat için ALES imtihan sonucu gereklidir.

ALES imtihanı sözel ve sayısal bölümlerden oluşmaktadır. Sonuçlar; sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türlerine bakılırsa hesaplanmaktadır ve müracaat yapılacak olan bilimsel niteliği olan programın belirttiği puan türü gerekir.

ALES sınavına müracaat için herhangi bir sınırlama bulunmamakla birlikte, en yüksek ALES puanı ile yükseköğretim kurumuna müracaat yapılabilir.

Sınavın içinde ne olduğu;

  • Sözel 1
  • Sözel 2
  • Sayısal 1
  • Sayısal 2

Her bölüm 50’şer sorudan oluşur.  Öğrenciler toplam 150 sorudan sorumludurlar. Imtihan süresi 180 dakikadır ve ara verilmez.

Puan türleri hesaplanırken;

  • Sözel puan için; Sözel 1, sözel 2 ve sayısal 1 bölümleri çözülmelidir.
  • Sayısal Puan için; Sayısal 1, sayısal 2 ve sözel 1 bölümleri çözülmelidir.
  • Eşit ağırlık puanı için; Sayısal 1-2 ve sözel 1 puanlarının averajı alınır.

ALES sınavında kontrol içerikleri nedir?

  • Sözel bölümünde paragrafta anlam, cümlede anlam, yazım kuralları, akıl yürütme-mantık soruları bulunur. Sayısal bölümde ise genel matematik, sayısal mantık, problemler bulunur. Sözel 2 ve sayısal 2 bölümleri alanla ilgili detaylı data ve kabiliyeti ölçmeye yöneliktir.

Yüksek lisans başvurusu meydana getirecek adayların tezsiz bölümlere başvurmaları durumunda çoğu zaman ALES imtihan sonucu istenmemektedir.

Tezli yüksek lisans ve doktora başvurusu için ALES puanının minimum 70 olması gerekir.

ALES için istenen puan her üniversite için değişik olabilir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Paragraf Soruları Nasıl Çözülür?

Gittikçe uzayan ve neredeyse sayfaların yarısını kaplayan paragraf soruları öğrencilerin sevmediği soru türlerindendir. Bu tip sorulardaki paragraf uzunluğu arttıkça, genellikle sorunun zorluk seviyesinin arttığı düşünülmektedir. Ancak çoğunlukla durum bu düşüncenin tam tersidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE