Alışveriş Bağımlılığına Nasıl Son Verilir?

 

 

Alışveriş Bağımlılığına Nasıl Son Verilir?

Alışveriş bağımlılığı binlerce tüketiciyi etkilemektedir. Ne yazık ki, bir tek birkaç insan bu problemin farkındadır. Senelik gelirinize bakmaksızın bayılana kadar alışveriş yapma ihtiyacı ciddi finansal ve duygusal sorunlarla sonuçlanabilir. Alışveriş merkezine vurgun yapmadan ilkin harcama alışkanlıklarınıza dikkatlice bakın ve aşağıda vermiş olduğumuz alışveriş bağımlılığına son verme yolları listemize bir göz gezdirin.

Talimatlar

  1. Ödemeyi çek yada banka kartıyla yapın. Bir anlık dürtü ile yaptığınız alışverişin miktarını düşürecek etkili yol, ürünleri anında banka hesabınızdan harcayan bir ödeme yolu ile satın almaktır. Kredi kartları okutma ve imza gerektirir, bu da inkar etmenizi daha da kolay hale getirir. Kredi kartlarınızı yok edin ve acil durumlar için bir tek bir yada iki kredi kartı taşıyın.
  2. Başkasından yardım alın. Alışveriş iştahını kaçırmanın en destek ve en ucuz yollarından biri de onu başkasıyla tartışarak beyninizden atmanızdır. Siz konuşmayı tamamlayana kadar arzularınız sönmüş olacaktır. Sadece bu her alışveriş kolikte işe yaramaz. Kimi zaman insanoğlu caydırıcı bir konuşmadan sonrasında bile alışveriş için daha fazlaca heyecanlanırlar. Bu adım bir tek bazı alışveriş koliklerde işe yaramaktadır.
  3. Boşluklarınızı doldurun. Alışveriş bağımlılıklarının bir çok insanların hayatlarındaki boşluğu doldurmaya çalışmasından oluşur. Kar amacı gütmeyen bir organizasyonda gönüllü olun, bir spor kulübüne ve toplumsal kulübe katılın yada ailenizle daha fazlaca zaman geçirin. Hayatınızı anlamlı bir aktivite ile doldurun, alışveriş yapmaktan kendinizi tamamen uzaklaştırdığınızı görmüş olacaksınız. Bir süre sonrasında bu takıntılı gereksinim da son bulacak.
  4. Vitrinlere bakmayı iş saatinden sonraya bırakın. Alışveriş kolikler bakma vakasını kolaylıkla satın alma vakasına çevirebilirler. Vitrinlere bakma işlemini mağaza kapandıktan sonrasında gerçekleştirin, böylelikle eve eli boş geri dönmek mecburiyetinde kalacaksınız.
  5. Alışveriş koliklerin gittiği terapi seanslarına katılın. Pek fazlaca alışveriş kolik bu programların yardımı ile bu hastalıktan kurtulmayı başarmıştır. Eğer grup emek harcaması benim tarzım değil diyorsanız, telefon yada web vasıtasıyla da yardım hatlarına başvurabilirsiniz.
  6. Alışveriş yapmayı egzersiz yapma ile değiştirin. Pek fazlaca iyileşmiş bağımlı vücudunu şekle sokmaya konsantre olarak alışveriş yapmayı bırakmıştır. Eğer tertipli olarak egzersiz yapıyorsanız, alışveriş yapmayı bir öteki mühim yaşam geliştirme engeliyle değiştirin. Bir amacı geliştirmeye yönelik çalışırken hayatınızda yaptığınız değişim karşısında mutlulukla şaşkın olacaksınız.

Tüyolar & Ikazlar

  • Bir sıralama yapın ve listeyi iki kez deneyin. Yalnız listeye koymak zorunda olduklarınızı satın alın. İstisnalar ve ekstralara yer yok.
  • Alışverişle ilgili tv yayınlarını silin yada kanal aboneliğinden çıkın ve favori alışveriş web sitelerinizi engelleyin. Onların yerine çabucak aktiviteler ve yeni tv programları bulacaksınız.
  • Gezi ederken alışveriş yapmaktan kaçının. Pek fazlaca insan kent dışına çıktığında daha çok para harcama eğilimindedir. Ayrılmadan ilkin doğum günü armağanları yada dinlence armağanları satın alın.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE