Almanca Nasıl Kısa Sürede Öğrenilir?

Almanca Nasıl Kısa Sürede Öğrenilir?

Almanca, Almanya’nın internasyonal ortamdaki güçlenen konumunu göz önüne aldığımızda, en mühim dillerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’nin en mühim ihracat ve ithalat partnerinin Almanya olması ve Almanya’nın Avrupa Birliği’ndeki konumu da bu dili öğrenmenin gerekliliğini etkileyen öteki faktörler. Peki, kısa zamanda Almanca öğrenmek istiyorsak neler yapabiliriz?

Almanca yapısı gereği oldukça fazla kuralı ve istisnası olan bir dildir. Almancada değişik kişiler ve zamanlar için ayrı ayrı eylem çekimleri vardır. Eylem çekimlerinin yanısıra, ”artikel” denilen ve tanımlayıcı olarak malum bir kavram da söz mevzusudur. Bu, Türkçede olmadığı için ilk etapta öğrenilmesi birazcık zor gelebilir. Sıfatların ve öteki niteleyicilerin bu tanımlayıcılara bağlı olarak değiştiğini göz önüne alırsak, bunların da bilinmesi oldukça önemlidir. Bu sebeple, ilk akılda tutulması ihtiyaç duyulan yeni kelimeler öğrenirken bunların tanımlayıcılarını da bilmek ve birlikte akılda tutmaktır.

Kısa zamanda Almanca öğrenmek için hızlandırılmış bir kursa katılabilir, hususi ders alabilir; ya da çeşitli eğitim setlerinden faydalanabilirsiniz. Almanca gramer için detaylı açıklamaları, örnekleri ve fazlaca alıştırması olan bir gramer kitabı edinmelisiniz. İnternetten de çeşitli dil öğrenme sitelerini ziyaret edebilir ve bol miktarda alıştırma yapabilirsiniz. Daha ilkin de söylediğimiz şeklinde, Almancanın kurallarını ve istisnalarını detaylı bir şekilde öğrenmek için fazlaca ergonomik yapmalısınız.

Almancada kelimeler fazlaca uzundur ve birçok sesli ve sessiz harf ihtiva ederler. Bu sebeple, Almanca yazmanızın gelişebilmesi için kesinlikle yazarak ergonomik yapın. Bu, kelimelerin aklınızda daha iyi kalmasına ve elinizin Almanca kelimelere alışmasına katkı elde edecektir.

Dinleme kabiliyetinizin gelişmesi için kucak kucak Almanca müzik dinlemeli ve film yada dizi izlemelisiniz. Kulağınızı eğitmek için o dilin konuşulmasına fazlaca maruz kalmanız gerekiyor. Bu sebeple, telefonunuza ya da müzikçalarınıza Almanca şarkılar atın ve yolda gidip gelirken ya da herhangi bir boş anınızda kesinlikle açıp kulak verin. Film ve dizi mevzusunda, süre ilerledikçe Almanca altyazı kullanmanız oldukça yararlı olacaktır.

Konuşma mevzusunda kendinizi geliştirmek için ise, konuşma klüplerine katılabilirsiniz. Bu klüplerde ortaya atılan mevzu hakkında orada bulunan kişiler konuşup tartışırlar ve böylece konuşma mevzusunda kendilerini geliştirirler. Bunlara ek olarak, Türkiye’de belli şehirlerde bulunan Almanca dil kurumlarının kütüphanelerinden yararlanarak, kitap ve filmler ödünç alabilirsiniz. Bu kurumlar bazen Almanca film gösterimleri ya da çeşitli seminerler de düzenlerler. Bu tarz şeyleri yakından takip ediyor olmalısınız.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE