Ana Sayfa / Eğitim / Arapça Nasıl Bir Dildir?

Arapça Nasıl Bir Dildir?

Arapça Nasıl Bir Dildir?

Arapça Nasıl Bir Dildir?

Arap alfabesinin, ne vakit ve nerede oluştuğu hakkında kati bilgiler mevcut değildir. Arapça, Hami-Sami Dilleri ailesine mensuptur. Bu dil ailesinin Sami kolunda yer alır. 7. yüzyıldan itibaren İslamiyetin yayılmaya başlamasıyla beraber geniş bir coğrafyada etkin olmaya adım atmıştır. Aslına bakarsak Arap yarımadasına örneksiz bir dildir ve Arap devletlerinin resmî dilidir.

Kuran-ı Kerim arapçası günümüze kadar değişmediği için Standart Arapça olarak isimlendirilir. Standart Arapça değişik lehçelere haiz olan Arapların yazışma kurduğu ortak dildir. Standart Arapça ek olarak resmi dil, eğitim dili ve medya dili olarak kullanılır.

Arapçanın geniş bir coğrafyaya yayılması sonrasında diller birbiriyle etkileşime girmiştir. Bu etkileşimler sonrasında lehçeler ortaya çıkmıştır. Bunlardan mühim olan Arapça lehçeleri; Mısır Arapçası, Irak Arapçası, Körfez Arapçası, Hicaz Arapçası, Yemen Arapçası ve Şimal Afrika Arapçasıdır. Arapça öteki dilleri etkilediği şeklinde, Türkçe üstünde de etkili olmuştur. Türkçede Arapça kökenli birçok sözcük vardır.

Arap alfabesinde 28 harf vardır. Alfabede 17 tane temel biçim vardır. Harflerin çoğunluğu sessiz harftir. Arap harflerinin yazılışları kelime içindeki yerlerine gore değişik olabilir. Harfler, kelimenin başlangıcında, ortasında yada sonunda bulunma hallerine gore kısmen değişimler izah edebilir. Arap yazısı sağdan sola doğru yazılır ve okunması mümkün.

Arapça kelime bakımından fazlaca varlıklı bir dildir. Bir kökten, on değişik şekilde türemiş kelime elde edilebilir. Sözcüklerin bir çok üç, dört ya da beş sessiz harften oluşan bir kök yapısına haizdir. Kelimeler bu sessiz harften oluşan kök yapılarından türetilir. Kelime, ön ek koyularak ya da ses ekleme yöntemiyle türetilir. Ses ekleme sisteminin adı harekedir. Arapçada iki temel vakit konsepti vardır. Bunlar geçmiş ve geniş zamandır. Gelecek vakit çekimlemesi yapılması istendiği vakit, ön ek getirilerek çekimleme yapılır. Bazı dillerde olduğu şeklinde Arapçada da sıfatların ve rakamların cinsiyetleri vardır. Çekimlemeler bu cinsiyetlere gore yapılır.

Arapça, pek fazlaca ülkede resmi dildir. Bu ülkelerden şu şekilde sıralanabilir: Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Etiyopya, Fas, Filistin, Irak, İsrail, Suudi Arabistan, Somali, Sudan, Suriye ve Tunus.

Bu habere de bakabilirisiniz

İspanyolca Nasıl Akıcı Konuşulur?

Yabancı bir dil öğrenmek birçok insan için oldukça zor ve külfetli olmuştur. Yoğun gramer ve dil bilgisi kurallarının arasında bir de akıcı ve etkili konuşma becerisi kazanmak kişinin uzun zamanını alır. Dünyada en çok konuşulan 2. dil olan İspanyolca da son zamanlarda trend haline gelmiş bir dildir. Birçok insan zamanını ve parasını bu dili öğrenmek için ayırır, ancak birçok insan dilin gramer yapısını öğrenmiş olsa dahi akıcı konuşma safhasını geçmekte zorlanır.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE