Arapça Nasıl Öğrenilir?

Arapça Nasıl Öğrenilir?

Arap Yarımadası başta olmak suretiyle Şimal Afrika, İran ve Türkiye’nin Güneydoğu kesiminde konuşulan Arapça, Hami – Sami dil ailesinin Sami koluna aittir. Arap alfabesinde 28 sessiz harf bulunmaktadır. Arap harfleri kelimenin başlangıcında sonunda ve ortasında ayrı yazım şekillerine haizdir. Arapça sağdan sola yazılmaktadır ve hareke işareti ile sesli harflerin okunması sağlanır.

Arapça konuşmaya başlamadan ilkin bu benzer biçimde temel özellikleri bilmek gerekmektedir. Bununla beraber Arapça bilenler Kur’an-ı Kerim’i de rahat bir halde okuyup anlayabilmektedir.

Arapça öğrenmeyi bilhassa süratli bir halde konuşmak için isteyen kişiler ilk olarak fiilleri ve eylem çekimlerini öğrenmelidir. Arapçada fiiller ve kelimeler vezinlere nazaran türetilmektedir. Bunun yanında

temel seviyede Arapça öğrenmek için isim ve ödat tamlamaları, sayılar ve sayı sıfatları, fiillerin tüm kiplerdeki çekimleri, kişi zamirleri, mübteda isminde olan başlangıç adları, ismu mevsuller, kâne ve

tamamlanmamış fiiller benzer biçimde dilbilgisi yapıları öğrenilmektedir. İlk 3 ay içinde öğrenilebilecek olan bu yapılar, Arapça konuşma ve yazmada temel seviyeye gelinmesini elde edecektir. Bu aşamada okuma ve yazma egzersizleri sık sık yapılmalıdır.

Arapçanın dilbilgisi yapısının öğrenilmesinin peşinden ergonomik yapılmaya ve kolay cümleler kurulmaya başlanabilir. Bilhassa ezberlemesi zorluk derecesi yüksek yapıların günlük olarak yeniden edilmesi gerekmektedir.

Arapçada görsel bellek oldukça önemlidir. Resimsel bir yazıya haiz olan Arap harfleri yeniden yapılarak zihinde kalıcı hale getirilebilir. Bundan dolayı Arapça haber okumak, dizi yada film seyretmek benzer biçimde aktiviteler Arapça öğrenimini pratikte ve teoride geliştiren yöntemlerdir.

Arapça ve Türkçe içinde yüzyıllar süresince süregelen bir kelime alışverişi olmuştur. Bundan dolayı bazı yapıları öğrenmekte güçlük çekilmez. Arapça kelimeleri türetmek ve daha çok informasyon sahibi olabilmek için ne olursa olsun lügat ile beraber çalışmalıdır. Arapça söylenişi zorluk derecesi yüksek bir dildir. Dolayısıyla bilhassa Arapça konuşmak isteyen kişilerin kucak dolusu Arapça konuşma dinlemesi gerekmektedir.

Bir dilin en iyi öğrenildiği yer o dilin konuşulmuş olduğu ülkedir. Arap ülkelerine giden kişilerin Arapçasını en üst seviyeye çıkarması mümkün olabilmektedir. Bunun haricinde meydana getirilen emekler genel anlamda teoriğe yöneliktir. Fakat en mühim teknik ise kucak dolusu yeniden yapmaktır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE