Ana Sayfa / Eğitim / Arapça Öğretmenliği Nasıl Okunması mümkün?

Arapça Öğretmenliği Nasıl Okunması mümkün?

Arapça Öğretmenliği Nasıl Okunması mümkün?

Arapça Öğretmenliği Nasıl Okunur?

Yabancı dil eğitimi, yeni bir dil öğrenmeyi vaad etmiş olduğu için insanlara avantaj sağlar. Bundan dolayı de yabancı dile verilen ehemmiyet günden güne artıyor. Türkiye’nin Orta Doğu’ya yakın olması ve Orta Doğu ülkeriyle yakın ilişkilerde bulunması Arapça’yı kıymetli kılar. Son zamanlarda Arapça bilen kişilere gereksinim artmıştır. Bundan dolayı Arapça Öğretmenliği mühim hale gelmiştir.

Arapça Öğretmenliği Dil-3 puanına nazaran alım yapar. YGS sonrasında LYS’ye girilmesi gerekir. Bölüm kazanıldıktan sonrasında 4 senelik lisans eğitimi alınır. Bu 4 yıl süresince hem Arapça eğitimi hem de pedagojik formasyon dersleri verilir.

Arapça Öğretmenliği eğitmi süresince ilk yıl temel dersler ve Arapça diline giriş yapılır. Arapça dil bilgisi ve kelimeler öğretilmeye başlanır. İkinci yıl ileri okuma ve yazma dersleri üstünde durulur. Bununla beraber tercüme derslerine ağırlık verilir. Üçüncü yılda tercüme dersleri devam eder ve Arap edebiyatı ve Arap kültürü üstünde durulur. Son yıla gelindiğinde ise pedagojik dersler verilir.

Bu kısmı isteyen kişilerin öncelikli olarak dil öğrenimine isteklerinin ve yeteneklerinin olması gerekir. Bu sebeple Türkçe’de kullanılan birçok kelimesi olsa da zor bir dildir. Değişik alfabe kullanılması okuma ve yazmada problemler çıkarır. Bunun bilincinde olarak bölüm tercihi yapılması önemlidir.

Bölümün daha rahat bir halde okunması için tertipli olarak ergonomik yapılması faydalıdır. Bilhassa tur şirketleri bu bölümün öğrencileri için hem talih hem de iyi bir fırsattır. Rehberlik yaparak hem para kazanılır hem de dil geliştirilir. Arapça’nın geliştirilmesi kişiye pedagojik derslerin haricinde eğitim hayatına büyük yarar sağlar.

Arapça Öğretmenliği bölümünü seçeceklerin dikkat etmesi ihtiyaç duyulan konulardan biri de tercih edilecek üniversitelerdir. Türkiye’de yalnız 3 üniversitede bu bölüm bulunur. Adıyaman ve Gazi Üniversitesi’nin yanı sıra vakıf üniversitelerinden İstanbul Aydın Üniversitesi’nde Arapça Öğretmenliği kısmı vardır. Şu demek oluyor ki bu bölüm yalnız İstanbul, Ankara ve Adıyaman illerinde bulunur ve kontenjanlar sınırlıdır. Bu bölümde okumak isteyen öğrencilerin bu tarz şeyleri dikkate alarak tercih yapması gerekir.

Bu habere de bakabilirisiniz

Noktalı Virgül Nasıl Kullanılır?

Noktalama işaretleri duygu ve düşüncelerin açık ve doğru bir şekilde ifade edilebilmesini sağlar. Cümlenin yapısını etkileyen ve duraklama bölümlerinin belirtilmesi için kullanılan noktalama işaretleri okumayı ve anlamayı da kolaylaştırır. Ayrıca vurgualama ve tonlama gibi uyarıları da yapar. Noktalı virgül de bu önemli işaretlerden birisidir ve '' ; '' şeklinde gösterilir. Bu işaretten sonra bir harf boşluğu ara verilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir