Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Ashabın Faziletlerinin Mücmel Zikri ile ilgili Hadisler

Ashabın Faziletlerinin Mücmel Zikri ile ilgili Hadisler

 

Resulullah (sav) buyurdular ki: “İnsanların en hayırlıları benim asrımda yaşayanlardır. Sonrasında bu tarz şeyleri takip edenlerdir, sonrasında da bu tarz şeyleri takip edenlerdir.” İmran (ra) dedi ki: “Kendi asrını zikrettikten sonrasında iki yüzyıl mı, üç yüzyıl mı zikretti bilemiyorum.” Bu sonuncuları takiben öyleki insanoğlu gelir ki kendilerinden şahidlik istenmediği halde şahidlikte bulunurlar, onlar ihanet içindedirler, itimad olunmazlar. Nezirlerde (adak) bulunurlar, yerine getirmezler. Aralarında şişmanlık zuhur eder.” [Bir rivayette şu ziyade var: “Yemin taleb edilmeden yemin ederler.”] Ravi: İmran İbnu Huseyn
Kaynak: Buhari, Şehadat 9, Fezailu’l-Ashab 1, Rikak 7, Eyman 27; Müslim, Fezailu’s-Sahabe, 214, (2535); Tirmizi

Resulullah (sav) buyurdular ki: “Beni gören yada beni göreni gören bir müslümana ateş değmeyecektir.”
Ravi: Cabir
Kaynak: Tirmizi, Menakıb, (3857)

Resulullah (sav) buyurdular ki: “Ashabıma sebbetmeyin (dil uzatmayın). Nefsim elinde olan Zat-ı Zülcelal’e yemin olsun (sizden) biri, Uhud dağı kadar altın infak etse, onlardan birinin infak etmiş olduğu bir müdd’e hatta yarım müdd’e karşılık olmaz.”
Ravi: Cabir
Kaynak: Müslim, Fedailu’s-Sahabe 221, (2540)

Resulullah (sav) ile birlikte akşam namazı kılmıştık. Aramızda: “Burada oturup yatsıyı da onunla beraber kılsak” dedik ve oturduk. Derken yanımıza geldi ve: “Hala burada mısınız?” buyurdular. “Evet!” dedik. “İyi yapmışsınız!” buyurdu ve başını semaya kaldırdı. Başını sıkça semaya kaldırdı ve şöyleki buyurdu: “Yıldızlar semanın emniyetidir. Yıldızlar gitti mi, vaadedilen şey semaya gelir. Ben de Ashabım için bir emniyetim. Ben gittim mi, onlara vaadedilen şey gelecektir. Ashabım da ümmetim için bir emniyettir. Ashabım gitti mi ümmetime vaadedilen şey gelir.”
Ravi: Ebu Musa
Kaynak: Müslim, Fedailu’s-Sahabe 207, (2531)

Resulullah (sav) buyurdular ki: “Bir yerde ölen Ashabımdan hiçbirisi yoktur ki, kıyamet günü oranın ahalisine bir nur ve onlara (cennete şevkte) bir rehber olmasın.”
Ravi: Büreyde
Kaynak: Tirmizi, Menakıb (3864)

Hz. Ömer (ra)’den naklediliyor: “Demişti ki: “Ben Resulullah (sav)’ı dinledim, buyurmuştu ki: “Ben, Rabbimden Ashabımın benden sonrasında düşeceği ihtilaf hakkında sormuş oldum. Bunun üstüne şöyleki vahyetti: “Ey Muhammed! Senin Ashabın benim nezdimde, gökteki yıldızlar gibidir. Bazıları öbürlerinden daha kavidirler. Her biri için bir nur vardır. Öyleyse, kim onların ihtilaf ettikleri meselelerden birini alırsa, o kimse benim nazarımda hidayet üzeredir.” Hz. Ömer der ki: “Resulullah (sav) (devamla) ekletti: “Ashabım yıldızlar gibidir, hangisine uyarsanız hidayeti bulursunuz.” [Rezin tahriç etmiştir. (Hadisin birinci kısmım Cami’u’us-Sağir’de Suyuti kaydeder (Feyzu-Kadir 4,76). İkinci kısmı da İbnu Abdu’l-Berr, Cami’ul-İlm’de kaydetmiştir (2,91)] Ravi: Said İbnu’l-Müseyyeb
Kaynak: Rezin

Bu habere de bakabilirisiniz

Amasya İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Amasya İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir