Japon araştırmacılar, Ay üstünde astronotlar tarafınca üs olarak kullanılabilecek bir mağara keşfetti.

Japon araştırmacılar, Ay’da astronotlar tarafınca üs olarak kullanılabilecek 50 kilometre süresince uzanan bir mağara keşfettiler.

Japonya Havacılık ve Uzay Bulgu Ajansı (JAXA), keşfedilen büyük yer altı mağarasının gelecekte astronotlar için Ay üssü olarak kullanılabileceğini umut ettiklerini deklare etti.

3,5 milyar yıl ilkin lavlardan oluştuğu kabul edilen mağaranın gelecekte içinde bir uzay üssü kurulması halinde astronotları güneşin yaymış olduğu ışınım ve kozmik ışınlardan korunabileceği düşünülüyor.

JAXA’nın Ay uydusu Kayuga’nın toplamış olduğu bilgilere gore, Marius Hills denilen bir grup volkanik kubbeli alanın altında yer edinen mağaranın 100 metre genişliğinde olduğu tespit edildi.

Kayuga’nın en önce 50 metre çapında ve derinliğinde bir delik tespit ettiğini bildiren ajans, Ay yüzeyindeki radyo dalgaları kullanılarak meydana getirilen araştırmaların onları mağaranın lavdan oluşmuş olduğu sonucuna götürdüğünü deklare etti.

Yer altı yapısının batıdan doğuya doğru uzandığını gösteren verileri inceleyen JAXA araştırmacılarının emekleri, mağaranın derinliklerindeki kayalıklarda buz ve su ihtimalinin bulunduğunu doğruladı.

Kaynak: yenisafak.com