Az Parayla Nasıl Birikim Yapılır?

Az Parayla Nasıl Birikim Yapılır?

Birikim yapmak normal olarak ki insanoğlunun güvencesi için ihtimaller içinde bir davranıştır. Sadece kimi zaman birikim yapabilmek için şartlar daha zor olabilmektedir. Harcamaların fazlaca olduğu, borçların biriktiği, gelirin yetmediği zamanlar birikim açısından zor koşullar olabilmektedir. Bu yüzden azca parayla iyi mi birikim yapılabileceği hakkında bazı önlemler alıp doğru planlamalara başvurmak gerekecektir. Peki, bu iyi mi yapılabilir?

Az parayla birikim yapabilmek hedef koymakla adım atar. Fakat buradaki hedefin makul olması önerilir. Bu anlamına gelir ki 1500 TL kadar maaş alabilen bir kişinin senelik 10000 TL biriktireceğim demesi normal olarak ki ihtimaller içinde bir durum değildir. Bu yüzden karşılanabilir yöntemlerle gerçekleşebilme ihtimali yüksek bir hedef belirlemek gerekecektir. Arkasından ise bir vakit dilimi kesinleştirilmesi gerekecektir. Bilhassa de kısa vadeli hedefler için uygun bir vakit dilimi şarttır. Bu vakit diliminin de makul seviyede kafi bir süre olması gerekmektedir. Aksi halde uçuk vakit dilimleri ya da tutarlar erkenden hevesin kırılmasına ve tüm planların alt üst olmasına niçin olacaktır.

Tüm hedef ve planlar belirlendikten sonraki aşama ise kayıt tutma evresidir. Harcamaların muntazam bir kaydı tüm gelir ve giderlerin disiplinli bir halde takip edilebilmesini elde edecektir. Ne kadar kazanıldı, neye ne kadar harcandı benzer biçimde her türlü verinin bir kağıtta not tutulması harcamaların etkin bir halde incelenmesine olanak tanıyacaktır. Harcamalar minik dahi olsa yazılmalıdır. Ne kadar detaylı olursa o denli yararlı olacaktır.

Not edilen harcamaların kategorilere ayrılması ise bu sürecin devamında izlenmesi ihtiyaç duyulan bir yoldur. Faturalar, yiyecek, eğlence benzer biçimde başlıklar altında toplanan harcamalar sonunda neye ne kadar fazla gider yapıldığı net bir halde görülebilecektir.

İşte tüm bu işlemlerden sonrasında farkındalık kazanan bünyenin bir sonraki adımı gereksiz harcamaların tespiti ve bunların kısımı ile devam edecektir. Gereksiz ödenen web ya da telefon faturaları, aşırıya kaçan sipariş yemekler, fazlaca fazla giyim ya da kozmetik harcanması derken daha pek fazlaca gereksiz harcamalar ortaya çıkacaktır. Bunlardan kısmak bütçenin yavaş yavaş rahatlayarak birikim yapabilme safhasına geçmesine katkıda bulunacaktır.

Ek olarak azca parayla birikim yapabilmenin buradaki öteki bir adımı ise kredi kartların iptalinden geçer. Ilk olarak borçlar temizlenmeli ve devamlı alışveriş yapma dürtüsü kazandıran kredi kartları iptal edilmelidir. Böylece daha rahat ve elverişli bir halde birikim yapılabilecektir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE