Ana Sayfa / Evcil Hayvanlar / Azerbaycan’da Üniversite Okuma Şartları

Azerbaycan’da Üniversite Okuma Şartları

Azerbaycan’da Üniversite Okuma Şartları

Azerbaycan

 

 

 

Doğu’nun incisi olarak adlandırabileceğimiz Azerbaycan’da üniversite eğitimi almak benzer biçimde bir düşünceniz var ise başkent Bakü’yü listede en ön sıralara almanız gerekiyor. Zira öteki şehirlere gore eğitim süreci hem daha sıhhatli aşama kaydediyor hem de olanaklar bakımından fazlaca daha varlıklı bir ortamda bulunmuş oluyorsunuz.

Azerbaycan’da üniversite okumak için ilk olarak pasaportunuzun olması ve Azerbaycan vizesi almış olmanız gerekiyor. Vize işlemlerini Türkiye’de hallettiğinizde ise talebe vizesi olduğundan herhangi bir ücret ödemezsiniz. Eğer Azerbaycan’a girişte vize almak istiyorsanız ortalama 20-25 dolar civarı bir ücret ödemelisiniz.

Kimler Azerbaycan’da üniversite okuyabilir?

Imtihan ile eğitim hakkı kazanmak ya da sınavsız olarak gitme seçenekleriniz bulunuyor. Sınavla gitmek istiyorsanız ilk olarak Türkiye’de ÖSYM’nin düzenlemiş olduğu üniversite imtihanlarına girme ve barajı geçme şartlarını sağlamanız gerekiyor. Azerbaycan üniversiteleri ücretlidir. Sınavla gitmiş dahi olsanız fakülteden fakülteye değişmek suretiyle senelik ortalama olarak $ 2000-3000 benzer biçimde bir maliyete katlanmanız gerekir.

ÖSYM’nin düzenlemiş olduğu üniversite sınavlarıyla Azerbaycan üniversitelerine kayıt yaptırmanız durumunda mezuniyet belgesi denkliği açısından herhangi bir sorun yaşanmaz. Süreç aynen Türkiye’de tercih süreci benzer biçimde işliyor. Tercih süreci vardığında tercih listenize ilgili senenin ÖSYM Tercih Kılavuzu’nda adı geçen üniversiteleri yazmalısınız. Fakat, herhangi bir sınava girmeden de Azerbaycan üniversitelerinde eğitim görebilirsiniz. Bu durumda mezun olduktan sonrasında Türkiye’de mesleğinizi yapabilmek için mezuniyet belgesi denkliği almanız gerekir.

Azerbaycan’daki üniversitelerin eğitim dilleri bölümden bölüme değişmek koşuluyla Azerice ya da Rusça’dır. Eğitim dilinin İngilizce olduğu bölümler fazlaca azca sayıda, buna dikkat etmekte yarar var. Dil seçimi tamamen öğrencinin tercihine bağlıdır. Dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan tek nokta eğitim alınacak bölümün açıklamalarında arzu edilen dil seçeneğinin bulunmasıdır. Mesela Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi’nde eğitim dili yalnız Azerice ve Rusça’dır. İngilizce eğitim verilmemektedir. Azerbaycan üniversitelerinde hazırlık sınıfı zorunludur. Hazırlık sınıfını geçmek için lisans eğitiminde kullanılacak yabancı dili bildiğinizi gösteren geçerli bir sertifika almanız gerekir. Hazırlık sınıflarının ücretleri bölümden bölüme değişmekle birlikte $ 600-2500 arasındadır.

Azerbaycan üniversitelerine kayıt olmak için lüzumlu belgeler:

1) 2 Tane Fotoğraf (3×4 Boyutunda ve Arka Plan Kırmızı Olmalı)
2) Lise Mezuniyet belgesi Aslı ve Noter Tasdikli Fotokopisi
3) Imtihan Netice Belgesi (ÖSYM’nin Düzenlemiş olduğu Üniversite Imtihanı Sonucuna Nazaran Kayıt Yaptıracaksanız)
4) Sicil Kaydı
5) Geçişlik Fotokopileri (Ön, Arka ve Vize Sayfaları)
6) Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
7) Sıhhat Raporu

Mühim: Yukarıda adı geçen belgelerin hepsi Azerice’ye çevrilmiş olmalıdır.

Azerbaycan’da, bilhassa Bakü’de, yaşam Türkiye’dekinden oldukça pahalıdır. Benzin, alkol ve tütün ürünleri normale gore ucuz olsa da, yiyecek-içecek ve konaklama harcamaları fazla olduğundan dikkatli olmanızda yarar var.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

evcil hayvanlar

Bango Güvercin

  Bango güvercini ile ilgili aradığınız her şeyi burada kolayca bulabilir, bilmedikleriniz hakkında da bilgilere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!