Ana Sayfa / Tasarruf / Benzin Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Benzin Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Benzin Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Benzin Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Benzin fiyatlarının devamlı yükselme eğiliminde olması sürücüler için alternatif yollar arama çözümü ile neticelenmiştir. Benzinli araçlarına LPG taktıranlar ya da araçlarını satıp dizel almak isteyenlerin tek amacı yakıt tasarrufudur. Tüm bunlara gerek duymadan benzin tasarrufu yapabilir misiniz?

 • Benzin tüketimini tetikleyen unsurlar içinde kim bilir en önemlisi yazın kullandığımız klimalardır. Vasıta klimalarının sağlıksız olduğu bir oldukça veri ile kanıtlanmıştır. Gene de klima kullanmanız gerekiyorsa düşük derecelerde ve kısa sürelerde kullanılan klima hem sağlığınızı pozitif etkiliyecek hem de yakıt tasarrufunuza katkı elde edecektir.
 • Seyir esnasında ani fren yapmaktan ve ani kalkışlardan kaçının.
 • Lastiklerin basıncı yakıt tüketiminde mühim bir etken. Bu yüzden lastiklerinizin tazyik değerlerini devamlı denetim etmeniz gerekir. Tazyik derecesi düşük olan lastikler yolu daha oldukça kavradığından benzin harcamanızı arttırır. Bu mevzuda dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan nokta lastiklerinizin havasını lastikleriniz soğukken denetim etmektir. Kış lastiği takılmış araçlar en geç Mart ayı sonuna kadar bu lastikleri değiştirmelidir.
 • Uygun devirde kullanılmayan araçlar da daha çok benzin yakarlar. Düşük viteslerde motorunuzu zorlayarak vasıta kullanmak hem motorunuza zarar verir hem de tahmin edemeyeceğiniz değerlerde yakıtı boşa harcar. Vitese uygun devirde vasıta kullanmak motorunuzun ömrünü uzatır, yakıttan tutum etmenizi sağlar.
 • Uzun süre rölantide çalışan araçlar daha oldukça benzin tüketirler. Motorunuzu rölantide çalıştırarak değil hareket halinde iken yavaş yavaş ısıtmalısınız.
 • Aracınıza yakıt alırken hep aynı yakıt istasyonunu kullanmaya çalışın. Değişik yerlerden alacağınız yakıtlar motorunuzun emek verme düzenini bozarak daha çok yakıt harcamasına niçin olabilirler. Yakıt alırken yakıt deponuzunun tamamını asla doldurmayın.
 • Yüksek hızlarda giderken aracınızın camlarının açık olması da yakıt tüketiminizi negatif yönde etkisinde bırakır. Camları tamamen açmak yerine bir iki parmak kadar açmak hem serinlemenizi sağlayacak hem de yakıt tüketimini negatif etkilemeyecektir.
 • Aracınıza yakıtı, yazları sabah serinliğinde, kış aylarında ise öğlen güneş en tepedeyken almalısınız.
 • Yük taşımak motorun extra güç harcamasına niçin olacağından yakıt tüketimini negatif etkisinde bırakır. Aracınızla fazla yük taşımaktan kaçının.
 • Yokuş tırmanırken mümkün olan en düşük viteste yarım gaz vererek, yokuş inerken de gene uygun olan viteste ayağınızı gaz pedalından çekerek inin.
 • Durağan(durgun) bir vitesle durağan(durgun) bir hızda gitmek yakıt tüketiminizi minumum seviyeye indirir. Ihmal etmeyin ki yüz km/h üstündeki tüm hızlar benzin tüketimini arttırır.
 • Uzun soluklu durmanız gerekiyorsa kesinlikle aracınızı stop edin. Hatta oldukça azca ilerleyen ve beklemelerin olduğu sıkışık trafik durumlarında da aracınızı stop etmeniz benzin harcamanızı azaltır.
 • Devamlı durmadan ilkin vitesi boşa alın. Vitesteyken durmaktan kaçının.

Benzin tasarrufu yapmanın en mühim yollarından biri de aracınızın bakımının tertipli ve eğer mümkünse yetkili servisi tarafınca yapılmasıdır. Devamlı takip edilen yağ düzeyi ve zamanında meydana getirilen yağ ve filtre değişimleri hem motorunuzun ömrünü uzatacak hem de benzin tasarrufu elde edecektir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Birikim Nasıl Saklanır?

Hemen herkes bir şekilde birikim yapmaya çalışır. Giderleri azaltmaya, gelirlerini arttırmaya çalışır. Binbir zorlukla birikim yapmaya uğraşır. Birikim yapıldıktan sonra da daha da önemli bir sorun ortaya çıkar. Bu sorun birikimleri güvenli bir şekilde saklamaktır. Birikim nasıl saklanır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir