Ana Sayfa / Eğitim / Bilgi ve Belge Yönetimi Nasıl Bir Bölümdür?

Bilgi ve Belge Yönetimi Nasıl Bir Bölümdür?

Bilgi ve Belge Yönetimi Nasıl Bir Bölümdür?

Bilgi ve Belge Yönetimi Nasıl Bir Bölümdür?

Bilgi ve Belge Yönetiminin temel amacı kamu kurum ve kuruluşlarındaki belgeleri korumuş olan birimlerin oluşturulmasını ve işletilmesini sağlayacak insanları yetiştirmektir. Belgelerin en iyi şekilde korunması için kuramlar geliştirir ve araştırmalar yapar. Belgelerin istenildiği vakit ulaşılabilir olması ise bölümün temel amaçları arasındadır.

Bilgi ve Belge Yönetiminde Okutulan Dersler Nedir?

Bilgi ve Belge Yönetimi eğitimi düzgüsel olarak dört senedir ve bu eğitim süresi süresince bir ekip derslerin eğitimi mecburi olarak verilir. Eğitimin ilk iki senesinde Kütüphanecilik bölümündeki derslerin aynısı verilir. Hemen sonra kendi bünyesinde bulundurduğu derslerin eğitimi ile devam eder. Bu dersler içinde Belge ve Belge Bilimi, Katologlama ve Sınıflandırma, Bilgisayar, Osmanlıca, Enformasyon, Arşivcilik, Bilgi ve Cemiyet ve Bilgi Sosyolojisi benzer biçimde dersler bulunur. Eğitim süresi süresince ise öğrenciler arşivlerde uygulamalar yapar.

Bilgi ve Belge Yönetiminin Emek verme Alanları Nedir?

Bilgi ve Belge Yönetimi lisans programını bitirenlere “Arşivci” ünvanı verilir ve bu ünvan ile devlet dairelerinde, askeri arşivlerde, hususi kurum arşivlerinde vazife yapabilirler. Çalışmış oldukları bölgelere gelen kitap, belge ve malzemenin zamanı, mevzusu ve daha bir oldukca niceliği ile ilgili sınıflandırılmasını, düzenlenmesini ve korunmasını sağlar. Günümüzde belgelerin hızla artması ise mesleğe olan ilgiyi arttırmaktadır.

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümünün Gerektirdiği Nitelikler Nedir?

Bilgi ve Belge Yönetiminde okumak isteyenlerin bir ekip niteliklere haiz olması gerekir. Bunların başlangıcında toplumsal bilimlere ilgi duyması, tarihe meraklı olması, sözel düşünebilme kabiliyetinin olması, çözümleme kabiliyetinin olması gerekir. Extra olarak bir yabancı dil bilmeleri ise başarılarını arttırır. Hem de mesleği seçecek kişilerin kapalı alanlarda çalışabiliyor olması gereklidir.

Bilgi ve Belge Yönetiminin Bulunmuş olduğu Üniversiteler Nedir?

Bilgi ve Belge Yönetimi günümüzde birçok üniversitenin bünyesinde bulunur. Bu üniversiteler içinde Ankara, Hacettepe, İstanbul, Çankırı, Marmara, Mustafa Kemal Atatürk ve Yıldırım Beyazıt Üniversiteleri bulunur.

Bu habere de bakabilirisiniz

İşletme Nasıl Bir Bölümdür?

İşletme bölümü üniversitelerin İktisadı ve İdari Bilimler Fakültesi içerisinde yer alan ve birden çok disiplini içerisinde bulunduran bir bölümdür. İşletme bölümü, tüm dünyada geçerliliği olan ve her geçen yıl önemi artan bir bölüm olarak göze çarpmaktadır. 

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE