Ana Sayfa / Tasarruf / Birikim Değerlendirme Yöntemleri

Birikim Değerlendirme Yöntemleri

Birikim Değerlendirme Yöntemleri

Elde edilmiş kazançların korunması ve değerinin artması için doğru birikim yöntemlerini belirlemek gerekir. Mal varlıklarının yönetilme ve değerlendirme biçimleri birbirinden değişik olabilir. Bu benzer biçimde durumlarda ülke ekonomisi ve para birimlerinin grafikleri dikkatli bir halde incelenmelidir. Birikimlerin değerlendirilebilmesi için şu yöntemler tercih edilebilir:

Repo

Türkçe karşılığı tam olarak ‘geri satın alma anlaşması’ olan bu yöntem, kısa vadeli bir fon toplama yöntemidir. Bu sistemde satıcı, menkul değerlerini ileri dönemlerde belirlenen bir tarihte ve karar verilmiş bir fiyat üstünden yeniden satın alma taahhüdü verir ve bu antak kalma üstünden malını satar.

Repo, kısa vadeli ve yüksek getirisi olması sebebiyle yatırımcılar tarafınca fazlaca fazla tercih edilir. Bankalar üstünden belirlenen repo fiyatlandırması, birikim meydana getiren kişiler tarafınca değerlendirilir. Bu aşamada, yatırımcıların banka repo fiyatlarına dikkat etmek gerekir. Şu sebeple bu fiyatlandırmalar bankalara göre değişiklik gösterir. Para miktarı, repo getirisinde önemlidir. Zamanlama da bu mevzuda fark yaratır. Repo meydana getirecek olan kişilerin haiz olduğu birikim miktarının fazla olması ve pazarlık yapması kazançlarını artıran etkenler arasındadır.

Mevduat

Bankalara verilen ve hemen sonra çekilmek suretiyle sözleşme imzalanan birikim yöntemidir. Vadeli ve vadesiz olarak ayrılır. Bankalar dışındaki aracı kurumlar mevduat kabul edemez. Bankaların uyguladıkları faiz oranları ve vade imkanları mevduat hesabından kazanç sağlanmasına destek sağlar.

Borsa

Menkul kıymetlerin alınıp satılmış olduğu ve arz-talep dengesine gore organize olan piyasa türüne borsa denir. Burada hisse senetleri üstünden birikimler değerlenebilir. Hisse senetlerinin kıymet kazanmasında birçok unsur vardır. Şirketlerin büyümesi, stratejileri, hissenin büyüklüğü, ülkedeki ekonomik şartlar, küresel vakalar, döviz kurları benzer biçimde unsurlar borsanın grafiğini etkisinde bırakır.

Döviz

Yatırımcıların birikimlerini en fazla tercih etmiş olduğu araçlardan birisidir. Genel olarak siyasal ve ekonomik kriz dönemlerinde bu alana yönelinir. Bu dönemlerde beklenmedik bir halde yatırımcılara kazanç getirebilen döviz Türk lirasının kıymet kaybetmesi durumunda talep alır. Euro ve Dolar en fazla tercih edilen döviz türleridir. Aylık enflasyon oranının yükselmesi, ekonomide fena gidişin olması, faiz oranlarının düşmesi, borsanın düşmesi, iç borçlanma ve gömü borçlarının olması durumlarında döviz yükselir.

Altın

Malum en eski birikim araçlarından birisi olan altın, en güvenli ve yatırım araçlarının fazlaca fazla tercih edilmediği alanlarda kullanılır. Altının istenildiği vakit paraya çevrilmesi, öteki araçlara gore daha güvenilir olmasını sağlar. Minik yatırımcıların en fazla tercih etmiş olduğu birikim yöntemi altındır. Kriz dönemlerinde mühim bir yatırım aracı haline gelir. Genel olarak harp dönemlerinde altın tutarları en yüksek haline gelir. Doların yükselmesi de altının yükselmesini sağlar.

Altına yatırım meydana getirecek olan kişilerin Cumhuriyet altını alması gerekir. Bunun sebebi ise Cumhuriyet altınlarında işçilik parasının alınmamasıdır. Çiftçiler, hasat dönemlerinde altına yönelebilir. Yatırımcıların bu alanda kazanç sağlayabilmesi için altına ilginin minimum olduğu dönemleri seçmesi gerekir.

Bu habere de bakabilirisiniz

Emekli Maaşı Alan Dul Maaşı Alabilir mi?

Sigortalı çalışanın vefatı durumunda geride kalan eşine ödenen maaş dul aylığı olarak adlandırılır. Dul aylığı, sigortalı çalışanın yeterli prim ödemesinin yapılmış olması şartıyla, vefatı takip eden ayan itibaren dul kalan eşe ödenmeye başlanır. Ancak dul maaşı bağlanabilmesi için vefat eden sigortalının primleri yeterli değilse bu durumda askerlik borçlanması ve yurt dışı borçlanması ile primler tamamlanarak dul kalan eşe maaş bağlanabilir.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE