Ana Sayfa / Tasarruf / Birikim Nasıl Saklanır?

Birikim Nasıl Saklanır?

Birikim Nasıl Saklanır?

Birikim Nasıl Saklanır?

Derhal hepimiz bir halde birikim halletmeye çalışır. Giderleri azaltmaya, gelirlerini arttırmaya çalışır. Binbir zorlukla birikim halletmeye uğraşır. Birikim yapıldıktan sonrasında da daha da mühim bir problem ortaya çıkar. Bu problem birikimleri güvenli bir halde saklamaktır. Birikim iyi mi saklanır?

Birikim saklamak ve değerlendirmek için de birçok yöntem bulunur. Bu yüzden birikimlerle ne yapılacağına karar vermeden ilkin amaç belirlenmelidir. Buna bakılırsa bir plan oluşturulmalıdır. Her iki durum için de değişik alternatifler, değişik risk oranları vardır. Bu alternatiflerle birikimleri saklamanın birçok yolu vardır. Madde madde anlatmak gerekise; bankaya yatırmak, fon, döviz, altın şeklinde alımlar yapmak ya da halk içinde yastık altı olarak malum evde saklamak bunlardan bazılarıdır.

  • Evde saklamak: Birikimleri evde saklamak güvenli bir yöntem sayılmaz. Bilhassa kasa şeklinde güvenli gizleme yeri olmayan evlerde kıymetli eşya tutmak oldukça tehlikelidir.
  • Bunun haricinde bir öteki yaygın yöntem birikimleri bankaya yatırmaktır. Bankalar kriz dönemlerinden kalma önyargılara maruz kalsalar da hala en güvenli yöntemlerden biridir. Birikimler Türk Lirası, Dolar, Euro ya da altın şeklinde bankalara yatılabilir. Fakat birikim yüklü bir miktar değilse faiz getirisi yüksek olmaz. Döviz yada altın hesaplarıysa nerede ise hiçbir getiri sağlamaz. Getiri sağlaması istenmiyorsa bankalara yatırmak güvenlidir.
  • Birikim yatırım amaçlı kullanılmak istenirse de çeşitli fon yada borsa hissesi alım satımı yapılarak birikimler arttırılabilir. Hisse senedi yada bono şeklinde yapılacak yatırımlar getiri sağlamakla beraber yitirme riskini de içinde bulundurur.
  • Bir başka alternatif de bireysel emeklilik sistemi (BES) olarak gösterilebilir. Son dönemlerde oldukça çoğalan ve yüzde 25 devlet desteği de sağlanan BES, bir yatırım aracı olarak kullanılabilir. Kendi içinde değişik yöntemlere ayrılan bireysel emeklilikte kendi istekleriniz doğrultusunda risk oranını belirleyebilir ve birikimlerinizi bu şekilde yönetebilirsiniz. Bu yöntemin pozitif yanları yitirme riskinin düşük olması ve birikiminizi istediğinizde çekebilmenizdir.
  • Banka kasaları da bir öteki yoldur. Paranızın güvende kalmasını elde eden bu sistem oldukça basittir. Bir banka şubesine giderek müşterilere hususi olarak ayrılan bir kasa bölmesi belli bir süreliğine kiralanır. Paranız bankanın güvencesi altında bu kasalarda saklanır. İstediğiniz süre çekme hakkınız da vardır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Birikim Değerlendirme Yöntemleri

Elde edilen kazançların korunması ve değerinin artması için doğru birikim yöntemlerini belirlemek gerekir. Mal varlıklarının yönetilme ve değerlendirme biçimleri birbirinden farklı olabilir. Bu gibi durumlarda ülke ekonomisi ve para birimlerinin grafikleri dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Birikimlerin değerlendirilebilmesi için şu yöntemler tercih edilebilir:

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE