Ana Sayfa / Tasarruf / Birikim Nasıl Yapılır?

Birikim Nasıl Yapılır?

Birikim Nasıl Yapılır?

Birikim Nasıl Yapılır?

Geleceği güvence altına almak, çalışmak ve kazanmak yanında tutum yoluna giderek birikim sahibi olmayı gerektirir. Sadece gereksinim fazlası tüketimlerin önüne geçilerek oluşturulabilecek ufak kazançlar birikimlerin oluşması açısından temel etkenlerin başlangıcında yer alsa da tutarlı bir davranış haline dönüşmedikçe geleceği güvence altına alacak bir birikimden söz etmek zor olsa gerek. Bu yüzden mecburi aylık giderleri göz önünde bulundurarak plan oluşturmak, belli alışkanlıklar edinerek bütçeyi bu doğrultuda dikkatli bir halde yönetmek önemlidir.

Birikim yapmak amaçlı açılmış banka hesabı atılabilecek birikimde en etkin adımların önderlik yapar. Her ay gider hesaplamaları haricinde belli oranda bir parayı bu hesaba yatıran kişiler, uzun solukta birikim sahibi olabilecek güce haiz olurlar. Tasarrufun birikimi oluşturmakta temel koşul olması sebebiyle aylık bir ekip gereksiz harcamalardan kurtularak ve gerçekçi harcamalar yaparak ay sonunda duracak paranın birikim hesabında tutulması bu süreci hızlandırır.

Birikim açısından mühim bir öteki nokta bozuk paraları biriktirmektir. Bilimsel gözlemlere gore ortaya çıkan sonuçlar, bireylerin tüketici davranışlarında bozuk para ile satın alınan ürünlere gider gözüyle bakmadıklarını ve parasız haiz olunmuş mal hissine kapıldıklarını göstermektedir. Bu yüzden harcanma olasılığı yüksek olan bozuk paraları tüketmek yerine biriktirerek tutum hesabına eklenmesi birikimde hedeflenen amaca ulaşmakta mühim bir yoldur.

Kişilerin maaş haricinde mevcut ek gelirleri ya da beklentiler haricinde gelen fazladan kazançları söz mevzusu ise, tutum yoluna gitmesi birikimin oluşmasına katkı sağlayıcı bir çözümdür. Ek gelirin devamlı için maaş benzer biçimde durağan(durgun) bir gelir gözüyle bakılması, tutum yoluna gidilmek yerine ek gelire güvenerek harcamalar yapılması kişiyi birikim yapmak mevzusunda zor duruma düşürdüğü benzer biçimde gereksiz yere maddi sıkıntılara da sokabilir. Eğer zorunluluk gerektiren yüklü bir harcama söz mevzusu ise kişiler mümkünse taksitlendirmeye gitmeli ve borçlanmayı maaşları üstünden ödeme doğrultusunda bütçelerini ayarlamalılardır.

Birikim açısından harcamalarda kredi kartı kullanımından kaçınmak gerekir. Maaş dönemleri içinde paranın ne kadar harcandığını bilmek açısından mühim olan bu tür yaklaşım ek olarak gelecek aylarda fazladan ödemeler riskini de en aza indirir. Tüm bunların yanında kredi kartı kullanımından uzaklaşmak, daha seçici harcamalar yapmak ve gereksinim dışındaki harcamalarda kısıtlamaya gitmek açısından mühim bir tesiri bulunur.

Birikim kısa vadeli tasarrufların uzun solukta biriktirilmesi ile gerçekleşebilecek bir süreçtir. Çoğunlukla kısa vadede hedef belirleme tutum için etkili bir yöntemken, birikimde hedeften sapmalar olabilir. Birikime ne kadar erken yaşlarda başlanırsa hedefe ulaşmak daha da kolaylaşır. Bu açıdan genç yaşlarda belirlenmiş hedefler daha etkilidir. Ek olarak birikimin erken yaşlarda başlaması kişiyi para yönetiminde disiplin sahibi yapması bakımından da önemlidir. Sadece bu durum kişileri, hedef belirlemeden uzaklaştırmamalıdır. Birikimde sıkı sıkıya bağlı kalınan hedefler hem amaca ulaştırıcı hem de paraya yönetme mevzusundan disipline edici niteliktedir.

Bu habere de bakabilirisiniz

Emekli Maaşı Alan Dul Maaşı Alabilir mi?

Sigortalı çalışanın vefatı durumunda geride kalan eşine ödenen maaş dul aylığı olarak adlandırılır. Dul aylığı, sigortalı çalışanın yeterli prim ödemesinin yapılmış olması şartıyla, vefatı takip eden ayan itibaren dul kalan eşe ödenmeye başlanır. Ancak dul maaşı bağlanabilmesi için vefat eden sigortalının primleri yeterli değilse bu durumda askerlik borçlanması ve yurt dışı borçlanması ile primler tamamlanarak dul kalan eşe maaş bağlanabilir.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE