Ana Sayfa / Tasarruf / Birikim Neden Yapılmalıdır?

Birikim Neden Yapılmalıdır?

Birikim Neden Yapılmalıdır?

Birikim Neden Yapılmalıdır?

Tutum yapmak hem kişisel hem de bulunduğunuz cemiyet açısından yapılması ihtiyaç duyulan bir ekonomik tavırdır. Bireysel olarak meydana getirilen birikimin amacı kendinizi güvende duyumsamak için ya da hayalini kurduğunuz bir şeyi almak için olabilir. Toplumsal olarak yapıldığında ise yaşanılan ülkenin ekonomisini pozitif yönde yönde etkisinde bırakır.

Her kişinin mecburi gereksinimleri ve isteğe bağlı gereksinimleri vardır. Mecburi gereksinimler, giyinme, beslenme, barınma benzer biçimde vazgeçilemeyecek, isteğe bağlı gereksinimler ise lüks ve mecburi olmayan unsurlardır. Yalnız mecburi gereksinimlerinizi karşılayabilecek kadar kazanıyorsanız birikim yapma şansınız olmayacaktır. Fakat bu mecburi gereksinimlerinizi karşıladıktan sonrasında elinize bir miktar para kalıyorsa bu tutarla birikim yapabilirsiniz. Global olarak yaşanmış olan tüketim çılgınlığı sebebiyle bireyler birikim yapmaktansa aslına bakarsak gereksinimleri olmayan ürünleri alarak birikim yapma fırsatını kaçırırlar.

Birikim niçin yapılmalıdır?

Birikim yapmak bireylere çeşitli faydalar sağlar. İlk örnek; bireylerin barınma ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Birikimi olan bir kişi kendi evinde yaşayabilme fırsatını elde edebilir. Konut kredisi çekmek için bile bir birikim gerektiği düşünülürse, birikim yapmanın önemi daha da iyi anlaşılabilir. Birikimi olan bireyler ekonomik çalkanlanmalara karşı devamlı hazırlıklıdırlar. İnsanın başına neler gelebileceğini kimse kestiremez. Ev, otomobil, eğitim, düğün benzer biçimde harcamalar için birikim yapmanın yanı sıra asla ummadığınız aniden başınıza gelebilecek bir sıhhat problemi için de birikim yapmak gereklidir. Toplumsal olarak meydana getirilen birikim ülkenin ekonomisini kuvvetlendirdiği benzer biçimde ülkenin yapacağı yatırımları da kendi bünyesinden karşılaması ile dışa olan bağımlılığını azaltır. Bu yüzden tek tek bireylerin haiz olduğu birikim yapma kültürü direkt olarak ülke ekonomisini pozitif yönde yönde etkisinde bırakır. Bireylerin eğitim düzeyleri de birikim yapma mevzusundaki hareketlerini belirler.

Iyi mi birikim yapılır?

Birikim yapmak için kuvvetli bir iradeye haiz olmak gerekir. Her ay kazancınızdan belirlediğiniz bir tutarı bir kenara ayırmanız gerekir. Burada en mühim nokta biriktirme eyleminizi asla ertelememenizdir. Her ay tertipli bir halde biriktiriyorsanız bu eylemi aksatmadan sürdürmelisiniz. Bir oran belirlemek gerekirse birikim yapmak için en uygun oran aylık gelirinizin yüzde onudur. Birikim yapacağım diye de kendinizi sıkıntıya düşürmemelisiniz. Hedefimiz kendimizi sıkmadan gereksiz harcamalardan kaçındığımız tutarları tertipli olarak biriktirmek ve yapabiliyorsanız yatırıma yönlendirmektir.

Birikim yapmak süreklilik arz eden bir durum olmalıdır. Hayalinizdeki evi aldınız diye birikim yapmayı bırakmamalısınız.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Eski Mobilyalar Nasıl Değerlendirilir?

Her evde mutlaka bir parça da olsa eski bir mobilya ürünü bulunur. Anneannelerden kalan hatıralar, ilk ev eşyaları gibi nedenlerle manevi hatıralarından dolayı çok yer kaplayıp fazla işlevsel olmasalar dahi atılmazlar. Bu eşyaları evin çeşitli yerlerinde güzel bir şekilde değerlendirmek mümkündür. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!