Ana Sayfa / Tasarruf / Birikim Yapmanın Kolay Yolları

Birikim Yapmanın Kolay Yolları

Birikim Yapmanın Kolay Yolları

Birikim Yapmanın Kolay Yolları

Aylık gelirlerin harcanma düzeni kişilerin bütçelerine mühim bir etkide bulunur. Birikim yapmadan ilkin ilk olarak bu gelirin belirli olması gerekir. Tertipli bir geliri olan kişilerin bazı önlemler ile aylık para biriktirmesi ve bunu senelik olarak hesapladığında kâra geçmesi mümkündür.

Giderlerin aylık olarak denetim altına alınması ve para biriktirilmesi için şu yöntemler uygulanabilir:

Kredi Kartı Harcamalarına Dikkat Edilmesi

Kredi kartları birçok kişiyi para harcama mevzusunda yanıltır. Meydana getirilen taksit oranlarının fazla olması harcanan paranın fazla önemsenmemesine neden olur. Kredi kartlarının limitlerini bütçeye nazaran düşürmek aylık olarak nakit para birikimi sağlanmasına destek olabilir. Bunun yanı sıra asgari ödemelerin ve kredi kartı limitlerinin aylık olarak ne kadar olduğuna dikkat edilmesi ve buna nazaran harcamaların yapılması önerilir.

Ev İçi Satmaca Kullanımları

Neredeyse her insanın standart olarak ödemek zorunda olduğu bir öteki gider kalemi faturalardır. Faturaların aylık olarak azca gelmesi direkt paranın cepte kalmasını sağlar. Bu yönden tutum yapabilmek için gereksiz yere elektrik ve su kullanımından uzak durulmalıdır. Ev içindeki ampul kullanımlarının düşük enerji harcamalı ürünlerinden seçilmesi bu mevzuda daha azca satmaca yatırılmasını sağlar.

Bireysel Emeklilik Sistemi Kullanımı

Bireysel emeklilik sistemleri kişilerin ilerleyen dönemlerde daha rahat bir geleceğe haiz olmasına destek sunar. Bu sisteme devlet katkısının da olması kişilerin birikimlerine destek sunar. Bütçe doğrultusunda aylık bu fona para konulması vakit içinde para biriktirilmesini sağlar.

Vadeli Hesap Oluşturmak 

Bir miktar birikmiş paranın bankalarda oluşturulan vadeli hesaplara yatırılması kolay bir birikim yöntemi olarak değerlendirilebilir. Bu vadeli hesaplar yardımıyla yatırılan paranın aylık faiz miktarına nazaran kazanç sağlaması söz mevzusudur. Bunun yanı sıra bu paranın hazır olarak harcanmasının önüne de geçilmiş olur. Vadeli mevduat hesaplarında çeşitli para birimlerine ve yatırım araçlarına nazaran fonlar da oluşturulur.

Vasıta Yakıt Giderlerine Dikkat Edilmesi

Aylık olarak vasıta yakıtı masraflarının kısılabilmesi ve bu paranın birikebilmesi için kısa mesafeli yada vasıta gerektirmeyecek bölgelere yürüyerek yada toplu taşıma araçlarıyla gitmek uzun solukta tutum sağlayabilir. Böylece vasıta giderlerine harcanan harcamalar azaltılmış olur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Emekli Maaşı Alan Dul Maaşı Alabilir mi?

Sigortalı çalışanın vefatı durumunda geride kalan eşine ödenen maaş dul aylığı olarak adlandırılır. Dul aylığı, sigortalı çalışanın yeterli prim ödemesinin yapılmış olması şartıyla, vefatı takip eden ayan itibaren dul kalan eşe ödenmeye başlanır. Ancak dul maaşı bağlanabilmesi için vefat eden sigortalının primleri yeterli değilse bu durumda askerlik borçlanması ve yurt dışı borçlanması ile primler tamamlanarak dul kalan eşe maaş bağlanabilir.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE