Ana Sayfa / Eğitim / Bitki Koruma Nasıl Bir Bölümdür?

Bitki Koruma Nasıl Bir Bölümdür?

Bitki Koruma Nasıl Bir Bölümdür?

Bitki Koruma Nasıl Bir Bölümdür?

Bitki Koruma lisans programında bolca ve kaliteli bitkisel ürünleri elde edebilmek için ihtiyaç duyulan insangücünü yetiştirmek amacıyla eğitimler verilir. Bu bölümde verilen eğitimler ile bitkisel hastalıklardan ve yabancı otlardan korunmak için emekler ve araştırmalar da yapılır. Bu alanda yapılacak her türlü çalışmalarda rol oynayacak en verimli çalışanları yetiştirmek bölümün temel amaçlarından birisidir.

Bitki Koruma lisans programı eğitim süresi düzgüsel olarak dört senedir. Eğitim süresi süresince bir çok sayısal olmak suretiyle bir fazlaca dersin mecburi eğitimi bölüm bünyesinde öğrencilere verilir. Bu dersler içinde matematik, kimya, biyoloji şeklinde temel dersler ve meteoroloji, ziraat makineleri, toprak bilgisi, böcek ekolojisi, zirai savaşım organizasyonu ve meyve zararlıları şeklinde bölüm dersleri bulunur.

Bitki Koruma bölümünü bitiren öğrencilere “Ziraat Mühendisi” ünvanı verilir ve bu ünvan ile hususi kurum ve kuruluşlarda çalışabilirler. Bölüm mezunları çoğu zaman Orman, Ziraat ve Köyişleri Bakanlığına bağlı zirai savaşım istasyonlarında, Tariş, Çukobirlik, Antirlik ve benzeri ziraat ilaçları üreten kurum ve kuruluşlarda vazife yaparlar. Çalışmış oldukları yerlerde meyve, sebze ve öteki bitkilere zarar veren böcek ve zararı olan otlara karşı ziraat ilaçları üretirler ve yeni yöntemler geliştirirler.

Bitki Koruma bölümünde eğitim görmek isteyenlerin temel bilimlerde başarıya ulaşmış olmaları, zooloji ve kimya ile ilgii normalden fazla informasyon sahibi olmaları ve bilime karşı merakları olmaları gerekir.

Bitki Koruma kısmı Türkiye’de nerede ise her üniversitede bulunur. Bitki Koruma bölümünü bünyesinde barındıran üniversiteler ise aşağıdaki gibidir.

  • Ege Üniversitesi
  • Çukurova Üniversitesi
  • Ankara Üniversitesi
  • Harran Üniversitesi
  • İnönü Üniversitesi
  • Erciyes Üniversitesi
  • Uşak Üniversitesi

Daha bir fazlaca üniversitenin bünyesinde bulundurduğu Bitki Koruma bölümünde eğitim görmek için lüzumlu şartları sağladıktan sonrasında ilgili üniversitelerin Ziraat Fakültelerine başvurabilirsiniz.

Bu habere de bakabilirisiniz

İşletme Nasıl Bir Bölümdür?

İşletme bölümü üniversitelerin İktisadı ve İdari Bilimler Fakültesi içerisinde yer alan ve birden çok disiplini içerisinde bulunduran bir bölümdür. İşletme bölümü, tüm dünyada geçerliliği olan ve her geçen yıl önemi artan bir bölüm olarak göze çarpmaktadır. 

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE