Ana Sayfa / Eğitim / Biyosistem Mühendisliği Nasıl Kazanılır?

Biyosistem Mühendisliği Nasıl Kazanılır?

Biyosistem Mühendisliği Nasıl Kazanılır?

Biyosistem Mühendisliği Nasıl Kazanılır?

Üniversitelerin Ziraat Fakültesi altında bulunan ve 4 senelik lisans eğitimi verilen Biyosistem Mühendisliği kısmı Türkiye’de hemen hemen dört üniversitede bulunur. Bölüm MF-4 puan türü ile talebe alır. Biyolojik alanlarda, ziraat, beslenme, besin üretimi şeklinde mevzularda mühendislik bilgisini kullanılarak daha yüksek verim alınması amacıyla kurulmuştur. 

Ilk olarak biyosistem mühendisliği LYS ve MF-4 puan türüyle talebe alır. Bu puan türü sayısal alandaki bölümlerde kullanılır ve açılımı matematik-fen puanıdır. Ağırlık olarak LYS testlerinden matematik ve fizik testleri bu bölümün kazanılması için büyük ehemmiyet arz eder. Sınava hazırlık sürecinde bulunan adaylar Yükseköğretime Giriş Imtihanı’ndan baraj puanını geçtikleri takdirde LYS’den 2. aşama sınavına girmeye hak kazanırlar. Bölümlere yerleştirme de %40 civarında bir katsayıya haiz olan birinci imtihan olan YGS’den alınacak iyi bir puan adayların yerleştirme puanına ciddi anlamda pozitif yönde bir tesir yapmış olacaktır. Burada da mühendislik bilimi ya da biyosistem mühendisliği isteyen adayların MF-4 puanlarına yüksek katsayı kazandırılması için bilhassa matematik ve fen bilimleri sınavına ehemmiyet vermeleri ve daha yüksek bir efor ve mesai ile sayısal testlere hazırlanmakla harcamaları gerekir. Bilhassa temel matematik testi (%14) ve LYS matematik testleri (%22) MF-4 puan türünün oluşmasında haiz oldukları yüksek yüzdeler ile büyük ehemmiyet arz eder. Ezcümle, adayların matematik ve fizik testlerine ehemmiyet vermesi çalışmalarını bu yönde planlaması gerekir.

Öteki taraftan, Ziraat Fakültesi ve Biyosistem Mühendisliği şeklinde bölümler devasa yükseklikte puan ve sıralamalarda öğrenciler tarafınca yoğun olarak tercih edilmediği için bu alanda kariyer isteyen adaylar planlı bir emek harcama yürüterek averaj bir eforla ilgili üniversitelerin Biyosistem Mühendisliği bölümlerine kolayca yerleşebilecektir. Bölümün eğitimi şuan için yalnız Aydın, Kayseri, Tekirdağ ve Bursa’da bulunan üniversitelerde verilİr. Bölüme yerleşen adayların taban puanları ise 2015 yılı itibari ile 203 ile 246 içinde değişmiş olur.

Bu habere de bakabilirisiniz

İşletme Nasıl Bir Bölümdür?

İşletme bölümü üniversitelerin İktisadı ve İdari Bilimler Fakültesi içerisinde yer alan ve birden çok disiplini içerisinde bulunduran bir bölümdür. İşletme bölümü, tüm dünyada geçerliliği olan ve her geçen yıl önemi artan bir bölüm olarak göze çarpmaktadır. 

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE