Ana Sayfa / Eğitim / Biyoteknoloji Nasıl Bir Bölümdür?

Biyoteknoloji Nasıl Bir Bölümdür?

Biyoteknoloji Nasıl Bir Bölümdür?

Biyoteknoloji Nasıl Bir Bölümdür?

Dünyadaki gelişmelere bağlı olarak birçok yeni değişik alan ve dallarda eğitilmiş kişilere gereksinim ortaya çıkmıştır. Bu ihtiyaçların karşılanması için üniversitelerde yeni bölümler açılmıştır. Biyoteknoloji kısmı bunlardan biri olarak günümüzde popülerliğini artırmaktadır ve geleceği parlak olarak görünen meslek dalları içinde yerini almıştır.

Biyoteknoloji kısmı tercih zamanındaki birçok öğrencinin merak etmiş olduğu ve ilgi duyduğu bir alandır. Sadece meslek ile ilgili günümüzde pek mezun olmadığından ve Türkiye’de kısa sürede oluşturulan bir bölüm olduğundan öğrenciler merak ettikleri sorulara cevap bulamayabiliyor. Biyoteknolojiye bakıldığında son yirmi yılda moleküler biyoloji, kimya ve gen teknolojisi bölümlerinde yakalanan büyük başarılar bulunur. Biyoteknoloji, süratli gelişmenin ve ilerleyişin yükseltici gücü olmuş ve bu teknoloji de hızlanarak fazlaca daha geniş çerçevede endüstri ve hizmet sektörünü kapsayan ve etkileyen hale gelmiştir. Dünyanın karşılaşmış olduğu birçok sıhhat, naturel kaynak ve ekosistemlerin devam etmesine ilişkin sorulara teknolojik çözümler üretir ve değişik endüstrilerdeki çözümleri ile verimlilik artışına büyük katkılar getirir.

Biyoteknolojinin günümüzde üstünde yapmış olduğu bazı emekler:

  • AIDS, kanser şeklinde birçok hastalığın tedavisi ve önlenmesinde kullanılacak genetik ürünler yapılması
  • Gelişme geriliği şeklinde sorunlara çözüm olacak ya da bulaşıcı hastalıklara önleyecek proteinlerin üretimi
  • Rekombinant ilaç ve aşıları sentezleyecek transgenik bitkilerin araştırılması ve geliştirilmesi
  • Ziyan olan beyin hücreleri ve omuriliğin onarılması
  • Organik atıkları metabolize edebilecek bakterilerin ortaya çıkarılması.

TÜBİTAK tarafınca meydana getirilen Vizyon 2023 Teknoloji Ön Emek harcaması raporunda biyoteknoloji en mühim beş teknoloji etkinlik branşı içinde sayılmış ve Türkiye’nin gelecekte biyoteknoloji branşında küresel bir güç haline gelme fırsatına haiz olduğu rapora yansıtılmıştır. Biyoteknoloji, yalnız insanların yaşam kalitesinin yükseltilmesiyle sınırı olan olmayıp ekonomik ve teknolojik bir farklılık kazandıracak mühim bir bölümdür. Biyoteknoloji alanında yetkin, bilgili insan gücü yetiştirilmesini ve üniversite-sanayi ortaklığının artmasını amaçlar.

Üniverste tercih dönemindeki öğrencilerin her bölümde okuyan öğrencilerde olduğu şeklinde branşlarında kendilerini geliştirmiş, bilgili olmaları fazlaca önemlidir.

Bu habere de bakabilirisiniz

İspanyolca Nasıl Akıcı Konuşulur?

Yabancı bir dil öğrenmek birçok insan için oldukça zor ve külfetli olmuştur. Yoğun gramer ve dil bilgisi kurallarının arasında bir de akıcı ve etkili konuşma becerisi kazanmak kişinin uzun zamanını alır. Dünyada en çok konuşulan 2. dil olan İspanyolca da son zamanlarda trend haline gelmiş bir dildir. Birçok insan zamanını ve parasını bu dili öğrenmek için ayırır, ancak birçok insan dilin gramer yapısını öğrenmiş olsa dahi akıcı konuşma safhasını geçmekte zorlanır.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE