Ana Sayfa / Eğitim / Boşnakça Nasıl Öğrenilir?

Boşnakça Nasıl Öğrenilir?

Boşnakça Nasıl Öğrenilir?

Boşnakça Nasıl Öğrenilir?

Bosna-Hersek’in resmi dili olan Boşnakça Boşnaklar tarafınca konuşulan bir dildir. Son dönemlerde Hırvatça ve Sırpça dillerinden morfolojik ve söz varlığı olarak etkilenen Boşnakça bazı farklılık göstermeye adım atmıştır. Latin alfabesi ile yazılan Boşnakça, Kiril alfabesi kullanılarak da yazılabilir.

Boşnakça, Hint-Avrupa dil ailesinin bir mensubu olup Baltık-Slav dilleri grubunda değerlendirilir. Bu dil grubunun içinde Cenup Slav Dilleri, Sırpça ve Hırvatça da bulunur. Boşnakça, onaylanmış azınlık dili olarak Sırbıstan, Karadağ, Makedonya ve Kosova’da konuşulur.

Boşnakça öğrenmek için çeşitli dil kurslarına gidilebilir. Fakat bunların içinde en yararlı Bosna-Hersek üniversitelerinde ve bu ülkedeki dil kurslarında eğitim görmektir. Slav dillerinin dilbilgisi olarak birbirine benzemesi Boşnakça öğrenen kişilere öteki Balkan devletlerinde de yarar sağlar. Boşnakça, Türkçeden de birçok kelimeyi söz varlığında bulundurur.

Cenup Balkan dilleri içinde bulunan Boşnakça, Sırpça, Hırvatça ve Slovence dilleri ile daha çok benzer özellik gösterir. Bosna-Hersek’te bulunan üniversiteler AB eğitim sistemine bağlı bulunur. Bu yüzden Bosna üniversitelerinde eğitim alabilmek için bazı prosedürleri uygulamak gerekir.

Bosna-Hersek’te verilen Boşnakçe eğitimlerinde ilk olarak hazırlık sınıfı uygulanır. İlk olarak Boşnak alfabesinin öğrenilmesiyle dil öğrenilmeye başlanır. Burada alfabeye alışabilmek için bolca oranda yazı emek harcaması yapmak gerekir. Bu sayede görsel bellek gelişir ve harfler daha kolay bir halde tanınır. Yazı işleminden sonrasında naturel olarak daha kolay bir halde okuma sağlanır. Kelimelerin söylenişi için dinleme emekleri yapılmalıdır. Bu aşamada en yararlı yöntem Boşnak dil eğitimcilerinden telaffuzları öğrenmektir.

Boşnakçada her harf bir sese karşılık gelir. Ek olarak bazı sesker birkaç harfin birleşmesi sonucunda ortaya çıkar. Boşnakçada kelimeler yazıldığı şeklinde okunması mümkün. Boşnak alfabesinde yer edinen ünsüz harflerin okunmasına ve yazılmasına dikkat edilmelidir. Ž, Nj, Ć, Đ şeklinde ünsüz harflerin söylenişi farklıdır. Bu dil içinde Rusça tesirinin de olması kelimelerin okunmasını zorlaştırabilir.

Boşnakçayı ilerletebilmek için kesinlikle ergonomik yapılmalı ve ‘Listening’ emekleri ile dinleme ve konuşma alıştırmaları yapılmalıdır. Boşnakça TV kanallarının izlenmesi, çeşitli yazı ve yazıların okunması, film ve dizi şeklinde alıştırmaların yapılması bu dilin daha sıhhatli bir halde öğrenilmesini sağlar.

Bu habere de bakabilirisiniz

İşletme Nasıl Bir Bölümdür?

İşletme bölümü üniversitelerin İktisadı ve İdari Bilimler Fakültesi içerisinde yer alan ve birden çok disiplini içerisinde bulunduran bir bölümdür. İşletme bölümü, tüm dünyada geçerliliği olan ve her geçen yıl önemi artan bir bölüm olarak göze çarpmaktadır. 

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE