Ana Sayfa / Evcil Hayvanlar / British Shorthair Özellikleri
evcil hayvanlar
evcil hayvanlar

British Shorthair Özellikleri

british shorthair

British Shorthair Özellikleri


Eğer bir kedi beslemeyi düşünüyorsanız ve bu british shorthair olacaksa (ki en popüler kedilerden biridir) british shorthair özellikleri ni iyi öğrenmeli ve bu tatlı kedinin karakterlerini iyi tanımalısınız.

British Shorthair Kedisinin Özellikleri Hakkında Genel Data

Yer:Büyük Britanya
Renkleri:Melez kedi renkleri hariç herhangi bir renk yada şekilde olabilir; çikolata rengi; lavanta rengi; himalaya modeli; bu renklerin beyazla karışımı
Bakım:Fazla bakım gerektirmez; haftada bir kez taranmalı/fırçalanmalı.
Karakter Özelliği:Kompleksiz, sabırlı, sessiz
Tüy Şekli:Kısa
Boyut:büyük

British Shorthair Özellikleri

Karakteristik (Averaj:7)

Çocuklarla Antak kalma: 8

Hayvanlarla Antak kalma: 7

Hayvanlarla Antak kalma: 7

Sadakat: 6

Egzersiz İhtiyacı (Averaj:5)

Oyunculuk: 6

Hareket İhtiyacı: 4

Bakım İhtiyacı (Averaj:2.5)

Taranma: 3

Genel Bakım: 2

Izahat

British Shorthair, adından da anlaşılacağı suretiyle İngiltere kökenli bir Kedi ırkıdır. İlk kez ortaya çıkışı 1800’lü yılların sonlarıdır. Kedi türünün adı British Shorthair olmasına karşın halk içinde whiskas kedisi olarak yada kedi mamalarının üstündeki gri kedi olarak tanımlanmaya çalışılır.

British Shorthair Genel Özellikleri

British Shorthair; sık, mavimsi ve yumuşak tüylere haizdir. Geniş kulakları, dar bir elipsi çağrıştıran tombul kafa yapısı vardır. İri, yuvarlak ve bakır altın içinde değişken bir göz rengine haizdir. Vücudu iri ve kaslı olan bu ırkın, geniş bir göğüsü, orta boy uzunlukta bacakları, yuvarlak ve iri patileri bulunur. Kuyruğu tıpkı bir peluşa benzer.

Bu ırkın erkekleri 6-10 kilogram. içinde olurken, dişileri 5-8 kilogram. arasındadır. Ömrüleri 14-18 yıl arasındadır.

Uyumlu ve dayanıklı olan bu Kedi ırkı, tam anlamıyla bir ev kedisidir. Pek oldukça ırkın aksine sakin olan bu kedi, küçüklere karşı oldukça sabırlıdır. Kucağa gelmeyi pek sevmez ve bağımsız yaşar. Tam bir oyuncudur. Evde uzun saatler yalnız başına kalabilen ve mutfak tezgâhları ile dolap üstü benzer biçimde yüksekleri oldukça sevmeyen, bu tür bölgelere pek meraklı olmayan bu Kedi türü çalışan insanoğlu için de oldukça uygun bir tercihdir.

Bakımı ve Beslenmesi

Tüylerinin kısa olması sebebiyle, tüyleri pek düğümlenmez. Günlük taramalar bir tek tüy dökmesini ve tüy yumağı kusmalarını önlemek amacıyla yapılabilir.

Genel yapı itibariyle tombul olan British Shorthair, temel yem olarak kuru paket mamalarla beslenebilir. Kolayca obeziteye yakalanabileceği için beslenmesine oldukça dikkat edilmesi gerekir. Zamanının çoğunu uyuyarak geçiren bu kedilerin bilhassa kısırlaştırıldıktan sonraki beslenmesine daha da dikkat edilmeli, gerekirse rejim mamalar kullanılmalıdır. İçerikleri denetim edilerek, market mamaları yerine güvenilir ve kaliteli mamaları tercih etmek gerekir.


Bu habere de bakabilirisiniz

evcil hayvanlar

Yavru Kedi Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

Yavru kediler yaşamlarının bu ilk haftalarında çok daha fazla ilgiye ve özene ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle evinize getirdiğiniz yavru kedinizin bakımı için öncelikli olarak yapılması gerekenleri bu yazımızda paylaşıyoruz.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE