25 yaşındaki Singapur vatandaşı Budist Kane Lim, Müslüman olarak ”Yusuf” adını aldı.

Bursa Müftülüğü’ne başvuran Kane  Lim, İl Müftüsü İzani Turan’ın katılmış olduğu ihtida töreninde Kelime-i Şehadet getirerek Müslüman oldu. Kane Lim’in arkadaşı Abdülcelil Bayar, yapmış olduğu açıklamada, İstanbul’da talebe bulunduğunu ve yaz tatili için Singapur’a gittiğini söylemiş oldu. Burada Kane ile tanıştığını kaydeden Bayar, ”Orada Emirsultan Vakfı’nın şubesine gittim. İslamiyet’i anlatmak için emekler yapıyorduk. Kane ile orada tanışıp dost olduk. Oruç tutmak istediğini ve İslamiyet’e ilgisinin bulunduğunu söylemiş oldu. Beraber oruç tuttuk, teravih namazlarına gittik.” dedi.

Bir otistik tedavi merkezinde görevli Kane’nin Singapur’da yaşarken camiler ve İslam dinine oldukça meraklı bulunduğunu anlattığını dile getiren Bayar, şunları söylemiş oldu:

”Onu İstanbul’a çağırdım. Buraya geldi ve camileri gezdik, namaz kıldık. Yedi gün sonrasında Müslüman olmak istediğini söylemiş oldu. Ben de bunun için yapacağı tek şeyin Kelime-i Şehadet getirmek bulunduğunu anlattım. Sonrasında Bursa’ya geldik. Ailesinin katı bir Budist bulunduğunu söylemiş oldu. Şefkat abidesi bir arkadaşımız, nerede bir çocuk görsün, nerede yardım isteyen birini görsün dayanamıyor. Ailesi İslamiyet’e merakını biliyormuş fakat burada tam anlamıyla Müslüman olacağını bilmiyorlar.”

Müftü İzani Turan ise ”ihtida” töreninin peşinden Kelime-i Şehadet getirerek Müslüman olan Kane’ye, ”Kazanç senin kazancın. Ikimiz de bir din kardeşi kazandık. Kardeşlerimize bir kardeş daha eklemiş olduk. Statüsü, görevi ne olursa olsun inanç ettikten sonrasında hepimiz bizim dinde kardeşimizdir.” diye konuştu.

Turan, törenin peşinden Singapurlu gence Kuran-ı Kerim’in İngilizce açıklamalı mealini armağan etti.

Kaynak: yeniakit.com.tr