Ana Sayfa / Eğitim / Bulgarca Nasıl Öğrenilir?

Bulgarca Nasıl Öğrenilir?

Bulgarca Nasıl Öğrenilir?

Bulgarca Nasıl Öğrenilir?

Yeni bir dil öğrenmeye başlamanın ilk adımı o dilin alfabesini öğrenmektir. Hint Avrupa dilleri ailesine mensup olan Bulgarca Kiril alfabesiyle yazılır. Kiril alfabesindeki harflerin çoğunluğu da Yunan alfabesinden gelir. Bulgarcayı en doğru şekilde öğrenmek ve Bulgarcada doğru yazışma kurabilmek için temelinin sağlam atılması gerekir.

Kiril alfabesini bilenler Bulgar alfabesini de kolaylıkla öğrenebilirler. Alfabeyi öğrendikten sonrasında sıra dil bilgisine gelir. Bulgarcanın temel yapı taşları özne, yüklem ve tümleç üçlüsüdür. Bulgarcada kelimeler bazı ekler alarak hanım, adam ve etkisiz olarak vasıflandırılan cins isimlere dönüştürülür. Bir vakası anlatırken, mevcut durumu belirtirken, kelimeler bu dile özgü ekler alır. Neredeyse her kelime yapısal değişime uğrayarak anlam kazanır. Fiilin mastar halinde kullanıldığı istisnaî durumlar da vardır. Bu ekleri öğrenmek ve kelime dağarcığını geliştirmek de Bulgarcayı öğrenirken yapılması gerekenlerdendir.

Kişi zamirleri, sıfatlar, belirli ve belirsiz edatlar, direkt yada dolaylı nesne zamirleri de bununla beraber değişik ekler getirerek kelimenin yazılış biçimini ve anlamını değiştirir. Fiillerde de aynı yol izlenir. Bir öteki mevzu da zamanlardır. Bulgarcada şimdiki vakit, gelecek vakit ve geçmiş vakit olarak üç ana vakit bulunur. Bu üç zamanı doğru öğrenmek için eylem çekimlerine dikkat etmek gereklidir.

Bu ekler kelimenin yapısıyla beraber okunuşunu da değiştirir. Vurgu ve tonlamalar Bulgarcada etkin şekilde kullanılır. Bu açıdan Rusça ve Fransızca şeklinde dillere benzer. Bulgarcayı konuşurken daha oldukca dil ve gırtlak kullanılır. Alfabe ve grameri öğrenirken bununla birlikte ergonomik yapmak da önemlidir. Öğrenilenleri pekiştirmek, akıcı konuşabilmek için dinleyerek yeniden yapmak gerekir. Günümüzde teknolojiden de yararlanmak mümkündür. Tv kanalları ve dijital medya da dil öğrenimini kolaylaştırır.

Bulunduğunuz yerde Bulgarca dil eğitimi veren kurumlar bulunmuyorsa bu dili öğrenmek için edindiğiniz dil bilgisi kitapları ve sözlüklere ek olarak internetten de faydalanabilirsiniz. Ne kadar oldukca kelime ezberlerseniz, konuşma seviyenizi o denli ileri taşırsınız. Bulgarca şarkılar dinlemek de destek verir. Kelimelere kulağınızın aşina olması söyleniş açısından faydalıdır. İnternette online ders veren kurumlara üye olmak ve günün belirli saatlerinde bu derslere katılarak yabancı hocalar ile söyleşi etmek de dil seviyenizi geliştirir.

Bu habere de bakabilirisiniz

İşletme Nasıl Bir Bölümdür?

İşletme bölümü üniversitelerin İktisadı ve İdari Bilimler Fakültesi içerisinde yer alan ve birden çok disiplini içerisinde bulunduran bir bölümdür. İşletme bölümü, tüm dünyada geçerliliği olan ve her geçen yıl önemi artan bir bölüm olarak göze çarpmaktadır. 

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE