Burs Nasıl Kesilir?

Burs Nasıl Kesilir?

Kredi Yurtlar Kurumu tarafınca verilen, başbakanlık bursu olarak da malum burs, yüksek tahsil gören ve hem de gereksinim sahibi olan bireylere verilir. Bu burs kapsamında, öğrencilere her ay

belirlenen miktar, belirlenen tarihlerde banka hesabı vasıtasıyla yatar. Bursun ne kadar süreyle verileceği öğrenciye en başından bildirilmiştir. Bu süre bitmemişken, kurum bursu kesmeye karar verebilir. Bursun kesilmesi için birçok sebep vardır.

Bursun kesilmesi için ilk sebep öğrencinin başarısız olma durumudur. Başarısızlık kriteri olarak, yılsonunda alınmış olan dersler içinden dört tanesi ya da daha fazlasından kalınmış olması baz alınır.

Bütünleme sınavları uygulamasını tatbik eden okullarda, bu sınavlardan sonraki duruma bakarak karar verilir. Öğrencinin dönem başlangıcında almadığı dersler bu dört ders içinde yer almaz. Öğrencinin başarısız sayılması için, o dersi almış ve o dersten kalmış olması gerekir.

Bunun haricinde başka sebepler de vardır. Bir diğeri, öğrencinin tahsil görmüş olduğu kurumdan çıkarılması, geçici olarak uzaklaştırılması ya da kendisinin kurumdan ayrılmasıdır. Bunun yanında şahıs, kayıt yaptırmaktan vazgeçebilir, izin alabilir ya da kaydını dondurabilir. Bunlar da bursun kaybedilmesine neden olur.

Bir öteki sebep, öğrencinin sıhhat sorunları sebebi ile okula devam edemeyecek durumda olmasıdır. Bu devamsızlık süresi belirtilen süreyi aşacak durumdaysa, devam zorunluluğu olan okullarda kendiliğinden başarısız sayılacaktır. Şu demek oluyor ki, okula devam sağlayamayan öğrenciler için bunun sıhhat sebebiyle olması da bir şey değiştirmemektedir.

Öğretim kurumunun kapatılması da bursun kesilmesine neden olan bir öteki etkendir. Bunun yanında, talebe devam ediyor olduğu öğretim kurumunu değiştirmeyi seçebilir. Bu esnada, eski öğretim kurumunda bir yıl başarısız olması ya da öğretimine bir yıl ara vermiş olması da bursunu kaybetmesiyle sonuçlanır.

Öğrencinin asgari ücret düzeyinde sürekli gelirle bir işe başlaması da bir öteki sebeptir. İşe girdiğinde, işverenin çalıştırdığı öğrenciyi sigortaya kaydettirmesi ile öğrencinin çalışıyor olduğu anlaşılacaktır. Bu sebeple, bursu kesilecektir.

Kredi Yurtlar Kurumu’nun sağlamış olduğu bir öteki hizmet de yurtlardır. Eğer talebe bu kurumun yurtlarından müddetsiz olarak çıkarılma cezası aldıysa bu, bursunun da kesilmesi anlamına gelir.

Öğrencinin kati hükümle mahkum olması da bursunu kaybetmesine neden olur.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE