Ana Sayfa / Eğitim / Çağdaş Yunan Dili Ve Edebiyatı Nasıl Bir Bölümdür?

Çağdaş Yunan Dili Ve Edebiyatı Nasıl Bir Bölümdür?

Çağdaş Yunan Dili Ve Edebiyatı Nasıl Bir Bölümdür?

Çağdaş Yunan Dili Ve Edebiyatı Nasıl Bir Bölümdür?

Üniversite tercih döneminde yabancı dil ağırlıklı bölümlerden birisini okumak isteyen öğrenciler için Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı kısmı seçenekler içinde yer alır. İstanbul Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi bu bölüm için talebe alımı yapar. DİL – 2 puan türü ile talebe yerleştirilir.

Bu bölüm için iyi bir sözel zekaya haiz olmakla beraber lisede Yabancı Dil alanında eğitim almış olmak gerekir. Türkiye’nin yakın çevresindeki tarihe, dile ve kültüre ilgi duyarak bu ilgiyi ustalaşmış bir alanda geliştirmeye istekli olmak gerekir. ​Bu kısmı  okurken kültürel araştırmalar çoğunlukla yapılacağı için araştırma faaliyetlerinde etken rol alabilecek kabiliyet ve isteğe haiz olmak gerekir.

Dört senelik lisans süresi süresince, alfabeden başlanır ve dilbilgisi kuralaraı öğretilir. Lisans eğitimi süresince edebiyat ve kültür dersleri verilir ve dilbilgisi bilgisinin pekiştirilmesi hedeflenir. Tercüme ve sözlü ifade dersleri, tarih dersleri ve edebiyat zamanı şeklinde dersler de programda yer alır. Yakın tarihe ilişik Yunan Dli ve Edebiyatı ile ilgili araştırma/araştırma dersleri verilir.

Çağdaş Yunan Dili Ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yapar?​

  • Yakın tarihte gelişen Yunan Dili ve Edebiyatı üstündeki değişimleri inceler.
  • Oldukca uluslu kütüphanelerde bilirkişi görevinde bulunur.
  • Edebiyat sınıflandırmalarında bulunur.
  • Kamuda ve hususi sektörde öğretmenlik yapabilir.
  • Çevirmenlik yapabilir.
  • Bilimsel niteliği olan kariyere devam edebilir.
  • Çağdaş Yunan Edebiyatı üstüne yayımlanana eserlerin editörlüğünü yapar.
  • Çağdaş Yunan dilinin tarihini ve yapısını inceler.

Yazınsal eserleri yerinde araştırma görevi için gezi engellerinin olmaması gerekir. Çokuluslu kütüphanelerde saha araştırmacısı durumunda vazife alabilirler. Kültür ve Gezim Bakanlığı bünyesinde dilbilimcilerle ortak projelere imza atabilirler. Hususi kurumlarda çevirmenlik ve okutmanlık görevlerinde bulunabilirler. Bunun yanı sıra Yunan Edebiyatı dersleri veren hususi okullarda öğretmen olarak da vazife alabilirler. Öğretmen olmak için Pedagojik Formasyon Sertifikası sahibi olmaları gerekir.

Bu habere de bakabilirisiniz

Makedonca Nasıl Öğrenilir?

Makedonya Cumhuriyeti'nin resmi dili olan Makedonca, Bulgarca, Rusça ve Sırpça'ya benzeyen, Güney Slav Dillerinin doğu grubuna ait bir dildir. Makedoncanın temeli Kiril alfabesine dayanır; dil, Balkanlarda Makedon ulusu tarafından kullanılır. Makedonca bilenler Bulgarcayı da çok rahat anlar.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE