Ana Sayfa / Eğitim / Çin Dili ve Edebiyatı Nasıl Bir Bölümdür?

Çin Dili ve Edebiyatı Nasıl Bir Bölümdür?

Çin Dili ve Edebiyatı Nasıl Bir Bölümdür?

Çin Dili ve Edebiyatı Nasıl Bir Bölümdür?

Tercih süreci üniversite adayları için oldukça zor bir süreçtir. Doğru karar alabilmek için talebe kapsamlı bir halde araştırma yapmalıdır. Peki Çin Dili ve Edebiyatı kısmı okumak isteyen adayları neler beklemektedir?

Çin Dili ve Edebiyatı üniversitelerin edebiyat fakültelerinde yer edinen bir lisans programıdır. Bölüm yazılı ve sözlü bir halde bu dili akıcı bir halde öğretmek ve Çin edebiyatı ve eserleri, kültürü ile ilgili detayları aktarmayı amaçlamaktadır.

Çin Dili ve Edebiyatı bölümünü tercih etmek isteyen adayların öncelikli olarak Yükseköğretim Geçiş Sınavına girmelidirler. Bu sınavdan 180 puan alan öğrenciler LYS’ ye girerler. Bu kısmı kazanmak için adaylar LYS-5 sınavına girerler. Bölüm öğrencileri DİL-3 puanı ile kabul etmektedir.

Çin dili zor dillerden biridir. Yeni bir dil öğrenmek sabır ve azim gerektirmektedir. Bu kısmı tercih etmek isteyen kişilerin dil öğrenmeye yatkın olmaları gerekmektedir. Bununla beraber adaylar sözel kabiliyete haiz, dil, tarih, kültür, edebiyata meraklı kişiler olmalıdır.

Çin Dili ve Edebiyatı Bölümünde Hangi Dersler Görülür?

Bu bölümde görülecek dersler imbilgisi, konuşma, fonetik, dinleme ve anlama şeklinde dilbilgisi dersleri ağırlıklı olarak görülmektedir. Dilbilgisi derslerin yanı sıra tercüme dersleri de vardır. Bununla beraber Çin kültürü, edebiyatı ve eserleri hakkında detaylı olarak incelenmektedir.

Çin Dili ve Edebiyatı Hangi Üniversitelerde Yer Alır?

Bu bölüm Erciyes Üniversitesi, Girne Amerikan Üniversitesi, Kır- Tür Manas Üniversitesi’nde yer verilmiştir.

Bölümden Mezun Olan Öğrencilerin Kariyer Olanakları Nedir?

Çince son zamanlarda bilhassa iş dünyasında fazlaca öne çıkan bir dil olmuştur. Bu yüzden Çin ile ortaklaşa iş olan firmalarda kolaylıkla iş bulabilirler. Dış tecim ilişkilerinde emek verme şansları mevcuttur. Gezim sektöründe oldukça gereksinim duyulan dillerden önde gelen Çince ile otellerde ve gezim firmalarında emek verme olanağı bulunmaktadır.

Büyükelçilikler, THY, Gezim Bakanlığı, Dış İlişkileri Bakanlığında vazife alabilirler. Çince hususi ders verebilirler. Dil okullarda öğretmenlik yapabilirler. Tercümanlık yapma şansları vardır. Gösterim kuruluşları, ajanslarda çalışabilirler. Yüksek lisans ve doktora yaparak akademisyen olarak da devam edebilirler.

Bu habere de bakabilirisiniz

İşletme Nasıl Bir Bölümdür?

İşletme bölümü üniversitelerin İktisadı ve İdari Bilimler Fakültesi içerisinde yer alan ve birden çok disiplini içerisinde bulunduran bir bölümdür. İşletme bölümü, tüm dünyada geçerliliği olan ve her geçen yıl önemi artan bir bölüm olarak göze çarpmaktadır. 

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE