Ana Sayfa / Evcil Hayvanlar / Civcivler Hakkında Genel Bilgiler
evcil hayvanlar
evcil hayvanlar

Civcivler Hakkında Genel Bilgiler

Civciv Bilgileri


Evde Civciv bakımı, başlangıçta kolay ve güzel görünse de, üstünde yine yine düşünmek gerekir. Civcivi yaşatmak ve büyütmek bir yana, büyüdüğünde bakımı oldukça zor bir hal alacak ve evde beslenmesi olanaksız hale gelecektir.

Civcivler ilgi ve alakaya muhtaçtır. Annelerinden alınarak yabancı oldukları bir ortama sokulmaları, Civcivler için haliyle zor bir durumdur. Bu yüzden elden gelen her şey yapılarak lüzumlu bakım şartlarını oluşturmak gerekir. Yaşam alanı, ortam ısısı, yem, su benzer biçimde pek oldukça unsur eksiksiz olarak ayarlanmalıdır.


Beslenme

Yem ve su için birer tane kap yada suluk(Muhabbet kuşları için kullanılanlardan olabilir.) belirlemek ve bittikçe yenilemek yeterlidir. Beslenme için Civcivler için hususi olarak satılan yemler yada geçici olarak buğday, ince bulgur, ekmek kırıntısı, yeşillik benzer biçimde yiyecekler kullanılabilir. Civcivler, eşelenmekten de oldukça hoşlanır. Bu yüzden yemi yüksekçe doldurarak buna olanak sağlamak gerekir.

Yaşam Alanı

Yem ve su problemi genel olarak bu şekilde halledilebilir. Sadece aslolan mesele ortam ısısı ve yaşam alanını ayarlamaktır. Yaşam alanı için genişçe bir kutu, kafes, üstü açık cam yada plastik akvaryum kullanılabilir. Tabana ise basitçe gazete kağıdı ya da talaş koyulabilir. Kutu kullanılacaksa, yüksekliği iyi ayarlanmalıdır. Zira Civcivler zıplama mevzusunda oldukça yeteneklidir.

Ortam Isısı

Civcivler soğuğa karşı fazlasıyla duyarlıdır. Bilhassa kış aylarında ısı oranını ayarlamak zor olabilmektedir. Kafi ısı sağlanamazsa, esasen yeterince narin olan bu minik canlılar hastalanarak, ölebilmektedir. Civcivlerde, sürüngenlerin aksine vücut ısılarını dengede tutma özelliği bulunmaz. Bu yüzden ortam ısısının, oda sıcaklığından birazcık daha yüksek olması gerekir. Bunun için, en iyi yol bir masa lambası yardımıyla 40 watt’lık bir ampül kullanmaktır. 40 watt’tan daha yüksek watt’ta bir ampül kullanılacaksa, lamba daha uzak tutulmalıdır. Ortamı ısıtmak amaçlanırken, Civcivlerin yanması benzer biçimde bazı negatif durumların önüne geçilmelidir.


Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Dost isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

evcil hayvanlar

Bango Güvercin

  Bango güvercini ile ilgili aradığınız her şeyi burada kolayca bulabilir, bilmedikleriniz hakkında da bilgilere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE