Ana Sayfa / Tasarruf / Çocuklara Tasarruf Nasıl Öğretilir?

Çocuklara Tasarruf Nasıl Öğretilir?

Çocuklara Tasarruf Nasıl Öğretilir?

Çocuklara Tasarruf Nasıl Öğretilir?

Evlatların ilk öğretmenleri anne ve babalarıdır. Çocuklar en temel eğitimi evde alırlar. Yalnız genetik olarak değil, kişilik olarak da anne ve babalarının kopyası olmaktadırlar. Bundan dolayı yaptığınız her hareketin ne kadar mühim ve kıymetli olduğu unutmamalıyız. Bigün onlarında anne yada baba olacaklarını, bir ev yönetim edeceklerini ve çocuklarına bir dünya bırakacaklarını göz önünde bulundurarak tasarrufu öğretmek en mühim görevlerimizdendir.

Çocuklar dünyaya bizlerden değişik bakarlar, değişik öğrenirler. Bilhassa okul çağına kadar anlattıklarımızdan fazlaca yaptıklarımızdan bir şeyler öğrenirler. Bundan dolayı tutum ederek çocuğumuza tasarrufu öğretebiliriz. Dikkat edeceğimiz mevzular ve noktalara değinecek olursak:

            Su

 • Çocuklara tasarrufu öğretirken ilk başlanacak yer su tasarrufudur. Ilk olarak kendimiz örnek olarak diş fırçalarken, el yıkarken, bulaşık yıkarken, vb. tasarruflu olmaya itina göstermeliyiz. Çeşmeyi kapatarak fazla suyun akmasını istemediğimizi dile getirerek çocuğumuza örnek olabiliriz.
 • Meyve sebze yıkadığımız su ile çocuklarımıza çiçekleri sulatabiliriz. Fakat bu işlemde içine sabun şeklinde kimyasal karışmış sular ile çiçek sulanmayacağını dile getirmeliyiz.
 • Gereksiz yere sifona basmanın fazla su tüketimine niçin olacağını söyleyebiliriz. Ek olarak sifon haznesinin içine evladımız ile beraber doldurduğumuz bir pet şişe koyarak su tüketimini azaltma işlemini beraber yapabiliriz.

Elektrik

 • Elektrik tasarrufunu öğretirken ilk yapacağımız işlem gereksiz ışıkları beraber söndürmek olacaktır. Odadan çıkarken ışığını söndürmemiz gerektiği anlatılmalıdır.
 • Kullandığımız elektronik eşyalar kapalı durumdayken fişten çekerek tutum edebileceğimiz anlatılmalıdır.

 Mutfak

 • Birçoğumuz kurumuş ekmekleri, bozulmak suretiyle olan meyveleri, vb. değerlendiririz. Bu yiyecekleri değerlendirme işlemini çocuğunuzla yapmak örnek olmamıza destek sunar. Böylece yiyecekleri atmamanın önemini ve onları iyi mi değerlendireceğini öğrenmiş olur.
 • Alışveriş listesini çocuğunuza yaptırabilirsiniz. Alışveriş için bigün belirleyerek bitmek suretiyle olan gıdaları çocuğunuza denetim ettirerek alışveriş listesine eklemesini sağlayabilirsiniz. Haftanın belli bir gününü belirleyerek beraber alışverişe çıkabilir ve listeyi beraber tamamlayabilirsiniz. Eğer çocuğunuzu alışverişe götürmeniz mümkün olmuyorsa. Eve geldiğinizde aldığınız eşyaları onun yerleştirmesini sağlayarak listeyi tamamlamasını isteyebilirsiniz.

Geri dönüşüm

 • Çocuğunuza geri dönüşümün önemini anlatmak fazlaca önemlidir. Böylece doğayı koruyabilmenin tasarrufla ilgili bulunduğunu anlayacaktır. Bunun için ilk olarak tek tarafı kullanılmış kâğıtların arkasının da kullanabileceğini öğretebilirsiniz.
 • Pet şişeler, karton atıklar, şişe kapakları şeklinde atık malzemlerle beraber yaptığınız bir oyuncakla eğlenmesini sağlayabilirsiniz. Böylece bir oyuncak sahibi olmak ve eğlenmenin elimizdeki imkânlarla da olabileceğini öğrenmiş olur.

Mesuliyet

 • Çocuklarınıza mesuliyet vermek daha duyarlı bireyler olmasını elde edecektir. Bundan dolayı imkânlarınız doğrultusunda yazları yapımına yardım etmiş olduğu limonatayı mahalle sakinlerine satmasını sağlayabilirsiniz. Böylece hem para kazanmanın iyi mi bulunduğunu öğrenebilir hem de her başarı şeklinde bu durumda çocuğunuza duyarlılık ve özgüven kazandırır.
 • Çocuğunuzun harçlığını haftalık, aylık vererek para harcamalarını kendi düzenlemesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle ne kadar sürede ne kadar para harcadığını kendi görerek gereksiz harcamalarını sorgulayabilir.

Çocuğumuza tasarrufu anlatırken en önemlisi yaptığınız her şeyin açıklamasını yapmaktır. Niçin tutum etmemiz icap ettiğini, organik kaynaklarımızın tükenmesinin nelere niçin olacağını, vb. açıklamalar yapmak çocuğun bilgili öğrenmesine ve öğrenilen bilginin kalıcı olmasına destek olacaktır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Birikim Değerlendirme Yöntemleri

Elde edilen kazançların korunması ve değerinin artması için doğru birikim yöntemlerini belirlemek gerekir. Mal varlıklarının yönetilme ve değerlendirme biçimleri birbirinden farklı olabilir. Bu gibi durumlarda ülke ekonomisi ve para birimlerinin grafikleri dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Birikimlerin değerlendirilebilmesi için şu yöntemler tercih edilebilir:

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE