Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Cünüpken Bebek Emzilir Mi?
dini bilgiler
dini bilgiler

Cünüpken Bebek Emzilir Mi?

Cünüpken Bebek Emzilir Mi? Cenabet iken ne yapılır?

Anneler tarafınca dört gözle beklenen cünüpken bebek emzilir mi mevzusu hakkında ilahiyatçılar tarafınca açıklamalar yapılmış oldu. Meydana getirilen açıklamalarda, cünüpken bebek emzirilmesinde herhangi bir sakınca söz mevzusu olmadığı ve dolaysıyla haram durumu söz mevzusu olmadığı belirtilmektedir.

Fakat, mümkün mertebede cünüplük durumunun giderilmesi açısından ilk olarak gusül abdestinin alınması ve sonrasında bebek emzirme işlemine geçilmesinin daha güzel bir fiil bulunduğunun da altını çizen ilahiyatçılar, ek olarak yemekten ilkin de gusül abdesti alınmasının da güzel bir fiil bulunduğunun altını çizmektedirler.

 

Gusül abdesti alınmasında imkanın söz mevzusu olmaması durumunda ise, düzgüsel abdest alınması yada en azından ağız içerisinin ve meme uç bölgesinin yeteri düzeyde temizlenmesi icap ettiğinin altı çizilmiştir.

Cünüpken Bir İnsan Necis Olması Söz Mevzusu Mu?

Tinsel bir kir anlamına gelen cünüpken bir müminin necis olması söz mevzusu olmamaktadır. Nitekim bu mevzu hakkında sahabilerden bazıları peygamber efendimize ”Ya Resullullah cünüpken bir insan necis olabilir mi?” sorusu yöneltmiş ve bu sual üstüne peygamber efendimiz; ”Süphanallah, Hiçbir mümin necis olur mu?” buyurmuştur. Buradan da anlaşılacağı suretiyle hanım ve adam müminlerin cünüp olmasından dolayı necis olması söz mevzusu olmamaktadır.

Cünüpken Bebek Emzirmeden Ilkin Yapılmasında Yarar Bulunan Uygulamalar

Cünüpken bebek emzirilmesinde dinimiz bakımından herhangi bir sakınca olmadığını belirttikten sonrasında, cünüpken bebek emzirmeden ilkin yapılmasında yarar bulunanlar hakkında da bilgiler aktarmakta yarar görmekteyiz.

Cünüpken bebek emzirilmeden ilkin eğer güsul abdesti alınmasına fırsat bulunmaması durumunda en azından ağız içerisinin bol miktarda su ile çalkalanması ve meme uçlarının temizlenmesi, bebeğin enfeksiyon kapmaması açısından da ehemmiyet arz etmektedir.

Cünüpken Bebek Emzilir Mi? Bu bakımdan, annelerin cünüplü iken bebek emzirmede bu ayrıntılara da dikkat etmesi ve mümkün mertebede cünüplükten arınmaya itina göstermesinde yarar bulunmaktadır.

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Dost isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

dini bilgiler

Kıyametin Büyük Alametleri Nedir?

Kıyametin büyük alametleri nelerdir? Yüce Rabbimiz tarafından yüce kitabımız Kuran-ı Kerim'de de buyurulduğu üzere kıyametin küçük ve büyük alametleri bulunmakta olup, ilk olarak küçük alametler ve sonrasında ise büyük alametler yeryüzünde zuhur edecektir. 

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE