Ana Sayfa / Eğitim / Devlet Yurtlarına Başvurmak

Devlet Yurtlarına Başvurmak

Devlet Yurtlarına Başvurmak

Devlet Yurtlarına Nasıl Başvurulur?

 

Üniversite imtihanını kazanan öğrenciler için luk ve heyecanın derhal peşinden sırayı duracak yer problemi alır. Bu probleminin çözümlerinden biri de devlet yurtlarıdır.

Sonuçların açıklanmasının peşinden bir programa yerleşmesi kesinleşmiş olan talebe Kredi ve Yurtlar Kurumunun web sitesinden başvurusu gerçekleştirebilir.

Devlet yurtlarında kimler kalabilir?

  • Ailesi söz mevzusu şehrin sınırları içinde yaşamayan
  • Sabıka kaydı olmayan
  • Herhangi bir yurtta bulundurulmama cezası almayan
  • Yabancı uyrukluysa bunların haricinde ikamet tezkeresi bulunan tüm üniversite öğrencileri bu haktan yararlanabilir.
  • Yeni kazanan öğrenciler yerleşme sonuçlarının açıklanmış olduğu dönemde, ara derslik öğrencileri Temmuz ayında, yüksek lisans, doktora ve hususi kabiliyet grubunda olan öğrenciler de Eylül ayında devlet yurtlarına müracaat yapabilir.

Devlet yurtlarına iyi mi müracaat yapılır?

  • İnternet üstünden öğrencinin kimlik, okul, aile, bütçe, mal varlığı, hususi durum vb. bilgilerinin girileceği başvurunun değerlendirme neticeleri asil ve yedek olarak çıkar.
  • Asil olarak çıkan öğrenciler direkt kayıt yaptırabilir, yedeklerde bulunan öğrenciler içinse boşluklar değerlendirilir.
  • Asil yada yedek şeklinde bir ibare bulunmayan değerlendirme sonucu olumsuzdur ve talebe devlet yurdunda barınma hakkı elde edememiştir.
  • Hak kazanan öğrenciler için bir kayıt süreci oluşturulur.
  • Talebe belirtilen günler içinde istenilen belgelerle beraber kayıt işlemini gerçekleştirmezse kayıt süresinin bitmesinin peşinden boşluk kalması halinde yurt müdürlüklerince tekrardan bir yerleşme şansı kazanabilir.

Kayıt için gerekenler

Değerlendirme sonucunun pozitif yönde gelmesinin peşinden talebe, şehit yada gazi evladı, lise ve dengi okulları yetiştirme yurdunda tamamlama, Darüşşafaka Mezunu bulunduğunu gösterir belge, anne-babası Yurt-Kur Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda çalışan yada bu kurumlardan emekliliği gösteren, %40 ve üstü sakatlık durumu, mahkeme kararıyla devlet yurdunda kalmasına olanak elde eden bir öncelik belgesinin yanı sıra ÖSYM tarafınca belirlenen tahsil programlarında ham puanda ilk 100’e girdiğini gösteren netice belgesi ve 6 tane son 6 ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğrafla müracaat meydana getirilen yurt müdürlüğüne giderek kayıt işlemini tamamlayabilir.

Kaydını gerçekleştiren talebe tahsil süresi bitene kadar devlet yurtlarında kalma hakkına haizdir.

Kayıt esnasında belgelerin teslim edilmesinin peşinden depozito ve yurt tutarının bir kısmı da yurt müdürlüğüne yatırılır.

Yurt tutarı öğrencinin barınma süresi için alınan bir ücrettir.

Depozito ise, talebe yurttan kaydını sildirdiği vakit yurt müdürlüğü tarafınca öğrenciye geri ödenir.

Kayıttaki ödemenin peşinden sonraki ödemeler ise her ayın son emek verme günü belirtilen bankaya yada yurt müdürlüğüne yatırılır.

Talebe erken ödeme sistemine dahil olmak istediği takdirde %20 indirim hakkını elde etmiş olur.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Paragraf Soruları Nasıl Çözülür?

Gittikçe uzayan ve neredeyse sayfaların yarısını kaplayan paragraf soruları öğrencilerin sevmediği soru türlerindendir. Bu tip sorulardaki paragraf uzunluğu arttıkça, genellikle sorunun zorluk seviyesinin arttığı düşünülmektedir. Ancak çoğunlukla durum bu düşüncenin tam tersidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE