Ana Sayfa / Eğitim / DGS Nedir?

DGS Nedir?

DGS Nedir?

DGS Nedir?

 

Dikey Geçiş Imtihanı olarak malum DGS, Ön lisans eğitimini tamamlayarak Lisans eğitimi almak isteyenlere yönelik merkezi bir imtihan türüdür.

Her yıl Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafınca bir kez yapılmaktadır.

DGS imtihanı, 2000 yılından itibaren uygulanmaktadır.

İki senelik ön lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler, DGS sınavına girerek üniversitelerin lisans kontenjanına bakılırsa müracaat yapabilirler.

DGS’ye kimler başvurabilir?

  • Meslek yüksekokulu mezunları
  • Açık Öğretim Ön Lisans mezunları

DGS hangi dersleri ihtiva eder?

  • Dikey Geçiş Imtihanı sayısal ve sözel bölümden oluşmaktadır. Sayısal bölüm temel matematik kabiliyeti, sorun çözme, mantık yürütme üstüne soruları ihtiva eder. Sözel bölüm ise; okuduğunu anlama, mantık yürütme, cümle yapısı, paragraf oluşturma mevzularına yönelik sorular içermektedir.

DGS Sual Dağılımı;

  • Sayısal ve Sözel iki bölümden oluşan DGS; 80 Matematik ve 80 Sözel sorudur. Sözel ağırlıklı Lisans kısmı tercih edecek olan öğrenciler sözel bölümden en yüksek neti çıkartmayı amaçlamalı ve ek olarak matematik bölümünden minimum 30 net çıkartmalıdır. Bu yöntem aynı şekilde Sayısal ağırlıklı Lisans kısmı tercih edenler içinde geçerlidir. Sayısal bölümden tüm sorular çözülmelidir ve mümkün olan en oldukça net amaçlanmalıdır. Ek olarak sözel bölümden minimum 30 net yaparak istenilen bölüme müracaat şansı artacaktır.

DGS imtihanı ne zamandır?

  • ÖSYM’nin düzenlemiş olduğu bu imtihan her yıl Temmuz ayının ikinci haftası gerçekleştirilir. Sonuçlar kısa sürede açıklanır ve üniversite kayıt döneminde DGS ile Lisans eğitimine geçiş meydana getiren öğrenciler de kayıtlarını yaptırabilirler.

DGS neticeleri hesaplanırken;

  • Sözel, Sayısal ve Eşit ağırlık puan türleri bulunmaktadır. Ek olarak, ön lisans genel başarı puanı da DGS sonuçlarına ilave edildikten sonra puanlama yapılmaktadır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Paragraf Soruları Nasıl Çözülür?

Gittikçe uzayan ve neredeyse sayfaların yarısını kaplayan paragraf soruları öğrencilerin sevmediği soru türlerindendir. Bu tip sorulardaki paragraf uzunluğu arttıkça, genellikle sorunun zorluk seviyesinin arttığı düşünülmektedir. Ancak çoğunlukla durum bu düşüncenin tam tersidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE