Ana Sayfa / Eğitim / DGS Nedir?

DGS Nedir?

DGS Nedir?

DGS Nedir?

 

Dikey Geçiş Imtihanı olarak malum DGS, Ön lisans eğitimini tamamlayarak Lisans eğitimi almak isteyenlere yönelik merkezi bir imtihan türüdür.

Her yıl Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafınca bir kez yapılmaktadır.

DGS imtihanı, 2000 yılından itibaren uygulanmaktadır.

İki senelik ön lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler, DGS sınavına girerek üniversitelerin lisans kontenjanına bakılırsa müracaat yapabilirler.

DGS’ye kimler başvurabilir?

  • Meslek yüksekokulu mezunları
  • Açık Öğretim Ön Lisans mezunları

DGS hangi dersleri ihtiva eder?

  • Dikey Geçiş Imtihanı sayısal ve sözel bölümden oluşmaktadır. Sayısal bölüm temel matematik kabiliyeti, sorun çözme, mantık yürütme üstüne soruları ihtiva eder. Sözel bölüm ise; okuduğunu anlama, mantık yürütme, cümle yapısı, paragraf oluşturma mevzularına yönelik sorular içermektedir.

DGS Sual Dağılımı;

  • Sayısal ve Sözel iki bölümden oluşan DGS; 80 Matematik ve 80 Sözel sorudur. Sözel ağırlıklı Lisans kısmı tercih edecek olan öğrenciler sözel bölümden en yüksek neti çıkartmayı amaçlamalı ve ek olarak matematik bölümünden minimum 30 net çıkartmalıdır. Bu yöntem aynı şekilde Sayısal ağırlıklı Lisans kısmı tercih edenler içinde geçerlidir. Sayısal bölümden tüm sorular çözülmelidir ve mümkün olan en oldukça net amaçlanmalıdır. Ek olarak sözel bölümden minimum 30 net yaparak istenilen bölüme müracaat şansı artacaktır.

DGS imtihanı ne zamandır?

  • ÖSYM’nin düzenlemiş olduğu bu imtihan her yıl Temmuz ayının ikinci haftası gerçekleştirilir. Sonuçlar kısa sürede açıklanır ve üniversite kayıt döneminde DGS ile Lisans eğitimine geçiş meydana getiren öğrenciler de kayıtlarını yaptırabilirler.

DGS neticeleri hesaplanırken;

  • Sözel, Sayısal ve Eşit ağırlık puan türleri bulunmaktadır. Ek olarak, ön lisans genel başarı puanı da DGS sonuçlarına ilave edildikten sonra puanlama yapılmaktadır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

İspanyolca Nasıl Akıcı Konuşulur?

Yabancı bir dil öğrenmek birçok insan için oldukça zor ve külfetli olmuştur. Yoğun gramer ve dil bilgisi kurallarının arasında bir de akıcı ve etkili konuşma becerisi kazanmak kişinin uzun zamanını alır. Dünyada en çok konuşulan 2. dil olan İspanyolca da son zamanlarda trend haline gelmiş bir dildir. Birçok insan zamanını ve parasını bu dili öğrenmek için ayırır, ancak birçok insan dilin gramer yapısını öğrenmiş olsa dahi akıcı konuşma safhasını geçmekte zorlanır.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE