Ana Sayfa / Eğitim / Diploma Denklik Belgesi

Diploma Denklik Belgesi

Diploma Denklik Belgesi

Diploma Denklik Belgesi

 

 

 

Diploma; herhangi bir eğitim kurumundan belirlenen kriterler ve süreler içinde verilen eğitim ve öğretimin başarı ile sonuçlandığını gösteriri belgedir. Denklik ise; 05.03.2004 ve 25393 sayı MEB Denklik Yönetmeliği’nde yer edinen tanımıyla “Yurt dışındaki ilköğretim ve orta öğretim kurumlarından alınmış olan karne, transkript, tahsil belgesi, sertifika, ayrılma belgesi ve mezuniyet belgesi benzer biçimde belgelerin incelenerek görülen öğrenimin, Türkiye’deki ilköğretim ve orta öğretim kurumlarının hangi derslik/alan/bölüm/dalına eş kıymet bulunduğunun tespit edilmesi işlemi” anlamına gelmektedir.

Denklik belgesi adından anlaşılabileceği benzer biçimde yurt haricinde herhangi bir ilk, orta yada yüksek tahsil kurumundan herhangi birinden mezun ya da bu kurumlarda halen tahsil görmekteyken, kalan tahsil süresini vatanımızda tamamlamak isteyen yerli yada yabancı uyruklu kişilerin, mezun olduklarını yada öğrenimlerine devam etmek istedikleri eğitim kurumunun eğitimini aldıklarını ispatlamak için alması ihtiyaç duyulan belgedir.

Vatanımızda denklikle ilgili iş ve işlemleri il ulusal eğitim müdürlükleri; yurt haricinde ise gene MEB eğitim müşavirlik ve ateşelikleri yürütmektedir.

Denklik İşlemi İçin İstenecek Evraklar Nedir?

1. İlk yada orta dereceli kurumlara alınacak öğrencilerden yurt haricinde eğitim-öğretim gördükleri kurumdan son ders yılına ilişik karne, tahsil belgesi yada ayrılma belgesi.

2. Mezun olanlardan ise mezuniyetlerini gösteren mezuniyet belgesi, mezuniyet belgesi bunlar yoksa gene son ders yılına ilişik karne.

3. Yurt dışı tahsil gördükleri sürelerde yurda giriş-çıkış yaparken kullandıkları pasaportun aslı yada yeminli tercümanlarca giriş-çıkış yaptıkları tarihleri ve işlem meydana getirilen sayfaların çevirileri.

4. Denklik işleminin yapılabilmesi için ihtiyaç duyulan alan yada branşta öğretmen bulunmaması durumunda yabancı dilde olan belgelerin yeminli tercümanlar tarafınca meydana getirilen Türkçe çevirileri.

Tüm bunlara ek olarak denklik belgesi almak isteyen şahıs yabancı uyruklu, ülkesi belli olmayan (Haymatlos) yada sığınmacı durumunda ise bazı ek belgeler de düzenlemek zorundadır.

Kimler Denklik İşlemine Doğal olarak Tutulmaz?

Ülkemiz MEB tarafınca yurt haricinde oluşturulan Türk okullarından ve KKTC’den gelen öğrenciler denklik işlemine doğal olarak tutulmaz. Bu öğrenciler aynı türden okullara direkt olarak kayıt yaptırablirler.

NOT:1. paragraftaki denklik tanımı yazıda da belirttiğim benzer biçimde MEB Denklik Yönetmeliğinde geçen yönetmelik maddesidir ve bu yüzden değiştirilip yorumlanamaz.Aslına bakarsanız yazıda da kaynağını belirttim.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

YDS Nasıl Kazanılır?

YDS’nin açılımı yabancı dil sınavıdır. Sınav Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi kısaca ÖSYM tarafından uygulanır. İlk olarak 2013 yılında uygulanmaya başlamıştır. Daha öncesinde ismi KPDS’dir (Kamu Personeli Dil Sınavı). Bu sınav yılda iki kere uygulanır. İlk bahar dönemi ve son bahar dönemi sınavı olarak adlandırılır. Yani genellikle nisan mayıs veya eylül ekim aylarında uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!