Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Dişe dolgu yaptırmak orucu bozar mı

Dişe dolgu yaptırmak orucu bozar mı

 

Dişe dolgu yaptırmak orucu bozmaz. Bu sebeple oruç, bir şey yiyecek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmaktan dolayı bozulur. Bununla beraber diş çektirme yada dolgu esnasında kanama olmakta ve bir çok süre bu kan boğaza kaçmaktadır ki bu da orucu bozar. Bir de bu tür tedaviler oruçluyu halsiz bırakarak sağlığını tehlikeye sokabilir. Bu açıdan bu tür tıbbî işleri iftardan sonraya bırakmak daha iyidir. Eğer zaruri bir durum var ise, o gün oruç tutulmayarak, Ramazan”dan sonrasında kazası yapılır.

Yeniden belirtmek gerekirse, dişe dolgu yaptırırken midenize su yada kan şeklinde bir sıvı gitmemişse orucunuz bozulmaz, sadece bir sıvı gitmişse bozulur ve bigün kaza orucu gerekir. Dolgu yaptırırken uyuşturucu iğne yapılmışsa bu oruca zarar vermez.

İğnenin orucu bozup bozmayacağı, kullanılış amacına gore değerlendirilebilir. Ağrıyı dindirmek, tedavi etmek, vücudun direncini çoğaltmak, besin vermek şeklinde amaçlarla enjeksiyon yapılmaktadır. Besin ve keyif verici olmayan enjeksiyonlar, yiyecek ve içmek anlamına gelmediklerinden orucu bozmazlar. Sadece besin ve/yada keyif verici enjeksiyonlar orucu bozar. Hastaya serum yada kan verilmesi de, aynı hükme tabidir.

Bu habere de bakabilirisiniz

Amasya İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Amasya İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir