Doğalgaz Masrafını Kısmanın Yolları

 

 

 

Doğalgaz Masrafını Kısmanın Yolları

Doğalgaz faturası aylık gelirinizden ciddi bir miktarı koparıyor olabilir. DTE Enerji Şirketine gore ısıtma ve soğutma harcamaları evlerin en büyük giderini oluşturmaktadır.  Evin %15-20 lik enerji kullanımı olan sıcak su doğalgaz harcamasının en mühim kalemidir. Termostat ayarlarınızı ve sıcak su kullanımınızı denetim ederseniz doğalgaz harcamanızı büyük oranda kısaltabilirisiniz. Baca temizliği benzer biçimde bakımlar da enerji verimini artırır ve para biriktirmenize destek verir.

Malzemeler

 • Kazak
 • Çorap
 • Terlik
 • Düşük akışlı duş başlıkları
 • Düşük akışlı musluklar

Alan Isıtması

 1. Termostat sıcaklığınızı düşürün ve kışın para ve enerji tasarrufu yapmak için daha kalınca giyinin. Kansas Şirket Komisyonuna gore 20 aşama ısı konfor için yeterlidir ve gazı düşük seviyede tüketmektedir. Birkaç kat ve pamuklu yada yün giyininerek kendinizi sıcak tutun. Zemin her evin en soğuk kısmı olduğundan ayaklarınızı sıcak tutmak için terlik giyinin. Evde değilken ve gece yatarken termostatınızı birkaç aşama daha düşürebilirsiniz
 2. Kapı ve pencerelerdeki yalıtım eksiklerinden dolayı herhangi bir hava sızıntısı olup olmadığına dikkat edin. Tüm kapı ve pencerelerinizin tam kapandığından güvenilir olun. Isı kaçışını engellemek için aspiratörü birkaç dakikadan fazla çalıştırmayın. Connecticut bölgesinin en büyük doğalgaz şirketi olan Yankee Gaz Services Company’e gore aspirator bir evin sıcak havasını bir saatten kısa sürede dışarı çıkartmaktadır. Eğer evinizin içindeki hava kışın temiz ise aspiratörü açmaktan uzak durum. Bu şekilde yaparak oldukça lazım olan sıcaklığı evinizin içinde tutarsınız.
 3. Güneş enerjisini ve güneş ışığını evinizi sıcak tutmak için kullanın. Günün aydınlık saatlerinde perdelerinizi açın ve gece kapatın. Eğer kullanmadığınız odalar var ise bu odaların ısıtıcılarını kapatın. Bu odaları kapalı tutmak evinizin sıcaklığının bu odalara geçmesini engeller.
 4. Baca filtrelerini kış sezonunda aylık olarak paklayın. Toz ve pislik benzer biçimde şeyleri havalandırmalarınızdan temizleyerek hava akışını engelsiz hale getirin.

Sıcak Su ve Yiyecek Pişirme

 1. Kıyafetlerinizi yıkarken  soğuk yıkama seçeneğini kullanın.BC hydro şirketinin söylediğine gore soğuk suyla yıkayarak çamaşır makinanızın elektrik kullanımını %90 oranında düşürürsünüz. Daha iyi sonuçlar için soğuk su deterjanı kullanın. Kıyafetlerinizi soğuk su ile yıkamak solmalarını önler ve ipliklerde hasar bırakmaz. Duş alırken ve bulaşık yıkarken sıcak su kullanmaktan imtina edin. Para tasarrufu yapmanın öteki yanında bununla yanık yaşama riskinizi de azaltırsınız. Düşük akışlı musluk ve duş başlığı kullanmayı da ısıtmak için ihtiyaç duyulan su miktarı azaldığı için gözden geçirebilirsiniz.
 2. Ufak porsiyonlardaki yiyecekleri ısıtmak için mini fırın ya da bir mikrodalga fırın kullanın. Bu tip çözümler düzgüsel gazlı fırından daha azca kaynak kullanır. Fırın kapağını kapalı tutarak fırının sıcaklığını koruyun.
 3. Ocağınızın gazı yakış biçimine dikkat edin. Eğer alev maviden daha oldukça sarı içeriyor ise bu düzensiz bir yakım anlama gelir. Makinenizin tertipli gaz yakımı için lüzumlu ayarlamaları yapın.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE