Ana Sayfa / Tasarruf / Doğalgaz Tasarrufu Yapmak

Doğalgaz Tasarrufu Yapmak

Doğalgaz Tasarrufu Yapmak

Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Kış aylarında düşen hava sıcaklıkları faturalara extra artış olarak yansıdığından, bu mevsiminde tutum sözcüğü daha fazlaca akla geliyor.

Bilhassa doğalgazla ısınan evlerde tutum düşüncesiyle meydana getirilen hatalar ise ısı kaybı ve yüksek faturalarla sonuçlanıyor.

Peki soğuk kış günlerinde doğalgazı verimli kullanmak ve faturaları birazcık daha düşürmek için nelere dikkat etmek gerekiyor?

  • İç mekanlarda ısı kaybını engellemek için yapılması öncelikli olan en temel uygulama binanın ısı yalıtımını sağlamaktır. Kombiniz ne kadar yüksek ısıda çalışırsa çalışsın yalıtımı olmayan bir ev devamlı ısı yitirilmesine niçin olur. Eğer ısı yalıtımı olmayan bir binada oturuyorsanız bu problemi komşularınızla beraber hareket ederek çözmeniz gerekiyor.
  • Kapı ya da pencerelerinizde lüzumlu yalıtım mevcut değilse bunun için de soğuk havanın içeri girmesini ve mevcut ısının dışarı çıkmasını engellemeye destek olacak kapı-pencere süngerlerini kullanabilirsiniz.
  • Kombiyi uygun şekilde kullanmak da naturel gaz tasarrufunda bir öteki mühim nokta. Evin sıcaklığını durağan(durgun) bir seviyede tutmak faturalardaki gereksiz artışların önüne geçecektir. Uzmanlar evin sıcaklığının 20 derecede tutulması icap ettiğini belirtiyorlar. Bunun için de kombiyi 60 santigrat derecenin üstünde çalıştırmamaya dikkat etmek gerekiyor.
  • Evden çıkarken boşuna çalışmasın diye kombiyi kapatmak en sık meydana getirilen yanlışlardan biri olarak kabul ediliyor. Kombinin tamamen kapatılması evin soğumasına, ondan sonra çalıştırıldığında ise düzgüsel ısı seviyesine gelene kadar daha çok enerji harcanmasına niçin olacaktır. Bunun için yapılacak en doğru şey evden çıkarken kombiyi iktisat ayarına getirmek olacaktır.
  • Geceleri yatarken de kombiyi tamamen kapatmak yerine iktisat ayarına getirmek evin ısısını korumaya ve enerji tasarrufuna destek verir.
  • Havanın güneşli olduğu zamanlarda perdeleri açarak içeri güneş ışığının girmesine izin verin. Kış güneşi de olsa evinizin içindeki ısıyı etkileyecektir.
  • Kombinin senelik bakımını yaptırın ve kalorifer peteklerinizden verimli ısıyı almak için havasını deneyin.
  • Kışın acele kuruması için çamaşırları kalorifer petekleri üstünde kurutmak ısı dağılımını engelleyeceğinden bunu yapmaktan kaçının.
  • Isınma problemi olmayan ya da kullanmadığınız alanlardaki kalorifer peteklerini kapatmak da ısı ve enerji kaybını azaltacaktır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Doğalgaz Tasarrufu Yapmanın Yolları

Kış aylarının gelmesi ile birlikte kullanımı artan doğalgaz birçok evde ve iş yerinde ısınma aracı olarak tercih edilir. Tasarruf yöntemleri sayesinde fatura miktarlarını azaltmak ve daha verimli bir şekilde ısınmak mümkündür.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE