Ana Sayfa / Eğitim / Doktora Anlamı

Doktora Anlamı

Doktora Anlamı

Doktora Nedir?

 

Herhangi bir lisans yada yüksek lisans programından mezun olduktan sonrasında o sahada bilimsel bir çalışmayla elde edilmiş derecedir.

Bu derecenin internasyonal resmi tanımlama terimi Doctor of Philosophy’dir.

Özetlemek gerekirse PhD olarak gösterilir.

Üniversite eğitiminin peşinden bilimsel nitelikli kariyer yapmayı planlayan öğrencilerin doktora programına başvurması gerekir.

Doktora, lisans eğitiminin peşinden yapılırsa minimum 10 sömestr, yüksek lisans sonrası yapılırsa minimum 8 sömestr sürer.

Bu sürelerden daha erken mezun olabilmek doktora programının bağlı olduğu üniversitelerin senatosu tarafınca kabul edilen yönetmelikle belirlenir.

Doktora programına başvurmak için aranan şartlar nedir?

  • Lisans ya da yüksek lisans mezunu olmak.
  • YÖK mevzuatına bakılırsa doktora programına başvurmak isteyen bir talebe eğer lisans mezunu ise ALES’ten minimum 70, yüksek lisans mezunu ise aynı sınavdan minimum 55 puan almalıdır. ALES’in yanı sıra ÜDS’den  yada YÖK’ün kabul etmiş olduğu başka bir yabancı dil sınavından minimum 55 puan almak gerekir.
  • Ek olarak kimi üniversiteler ALES ve yabancı dil imtihanı şartlarına ek olarak referans mektubu, mülakat, niyet mektubu, lisans mezuniyet belgesi derecesi de isteyebilmektedir.

Doktora programı bireye ne kazandırır?

  • Doktora, kişiye bilimsel nitelikli yetkinlik ve uzmanlık alanında derinlik kazandırır. Araştırmacı bilim adamları doktora programlarıyla yetişir. Bilimsel yeterlilikte en mühim husus doktoradır. Doktora payesi, internasyonal ehemmiyet taşırken doçentlik yada profesörlük başka ülkelerde geçerlilik kazanmayabilir.

Doktora programında süreç iyi mi işler?

  • Doktora eğitimi iki bölümden oluşur. Birincisi yeterlilik imtihanı öncesi ikincisi ise doktora tezi aşaması olarak gerçekleşir. Talebe doktora derecesine haiz olmak için hem dersleri vermeli hem de araştırma projesini tamamlamalıdır. Talebe ilk seneler kapsamlı data gereksinimini karşılamak için derslere ve seminerlere katılır. Akabinde gerçekleşen yazılı ve sözlü sınavlarda doktora öğrencisinin yeterlilik seviyesi ölçülür. Talebe doktora eğitiminin son yıllarındaysa savunacağı doktora tezini hazırlar. Doktora programını başarıyla tamamlaması halinde  ”Tabip” unvanıyla ”Doktora Mezuniyet belgesi” almaya hak kazanır.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Paragraf Soruları Nasıl Çözülür?

Gittikçe uzayan ve neredeyse sayfaların yarısını kaplayan paragraf soruları öğrencilerin sevmediği soru türlerindendir. Bu tip sorulardaki paragraf uzunluğu arttıkça, genellikle sorunun zorluk seviyesinin arttığı düşünülmektedir. Ancak çoğunlukla durum bu düşüncenin tam tersidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE