Ana Sayfa / İslam / Domuz katkılı ilaçları kullanmak haram mı helal mi?

Domuz katkılı ilaçları kullanmak haram mı helal mi?

İslam dininde müslümanların domuz eti yemesinin haram sayılması ve buna domuz ürünlerini kullanan besinlerin de dahil olması son günlerde domuz katkısı bulunan ilaçların kullanımı mevzusunda büyük tartışmalara niçin oluyor.

İslam’da zaruriyet söz mevzusu olduğunda domuz eti dahil her şeyin yiyilebileceğini hatırlatan bazı hekimler doktorların tavsiye etmiş olduğu ilaçların domuz katkısı olup olmadığına bakılmaksızın kullanılmasını tavsiye etti. İşte bu garip haberin bilgileri;

Avrupalı bazı ilaç üreticilerinin ‘deli dana’ hastalığından sonrasında kapsül ilaçların üretiminde sığır yerine domuz jelatini kullanımı, tıpta ‘helal-haram ilaç’ tartışmalarını başlattı. Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Doç. Dr. İlker Alat’ın, kapsüllerin dış jelatininin domuzdan yapıldığı için hastalarına bu ilaçlardan yazmadığını açıklaması, kapsül ilaç tartışmalarını tekrardan alevlendirdi. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ve sık sık tercih edilen kapsül ilaçların haram mı yoksa helal mi olduğu hala vatandaşların kafasında sual işareti meydana getirmeye devam ediyor.

‘BU DÜŞÜNCE TIPTAN UZAK BİR DÜŞÜNCEDİR’

Adana-Osmaniye Doktor Odası Başkanı Dr. Ali İhsan Ökten, bazı ilaçların yapılış şekillerine bakılırsa değişkenlik gösterdiğini belirterek, ‘deli dana’ hastalığının arkasından kapsül ilaçların jelatininde sığır yerine domuz ürünleri kullanımının arttığını söylemiş oldu. Bu durumda mühim olanın hastaların sağlığına ulaşması bulunduğunun altını çizen Ökten, ‘Hastalarımıza hangi ilaç şifa olacaksa bizim onu vermemiz, hastaların da bu ilacı kullanımı gerekir. Biz hekimlerin, kapsülün haricinde domuz ürünü var diye onu hastaya vermememiz, direkt olarak o hastanın sağlığı ile oynamaktır. Bu şekilde bir şeye kesinlikle hakkımız yoktur, ek olarak bu fikir tıptan uzak bir düşüncedir‘ dedi. Doç. Dr. İlker Alat’ın tavrını ‘bilimsellikten uzak’ olarak yorumlayan Ökten, bu tutumun hastalaraçısından sakıncalı durumlar doğuracağını savunarak, hastaların doktorlarının önerilmiş olduğu ilaçları kullanmasını tavsiye etti.

‘FETVA VERME YETKİSİ HEKİMDE DEĞİLDİR’

Adana Eczacı Odası Başkanı Ersun Özkan ise doktorların, kapsüllerin haricinde domuz katkısı olması sebebiyle hastalarına bu ilaçları yazmamasını doğru bulmadıklarını deklare etti. Hekimlerin ve eczacıların birinci görevlerinin insan sağlığını korumak bulunduğunu kaydeden Özkan, bu tür söylemlerin oluşturacağı durumların insan sağlığında ciddi problemler oluşturabileceğine vurgu yapmış oldu. Özkan, ‘Bilhassa son dönem helal gıda vakası ciddi anlamda gündemde. Hasta ilacı zevk için kullanmaz. Dolayısıyla bir ilacın içilip içilmeyeceği mevzusunda fetva verme yetkisi bir tane hekime ilişik değildir. Hasta tedavisini bu ilaçtabuluyorsa ve bu ilacın da eş kıymeti yoksa hasta kesinlikle bu ilacı kullanmalı‘ diye konuştu.

‘ZARURET VARSA KULLANILIR AMA ALTERNATİFLERİNE BAKILMALI’

Mevzuyla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görüşünü açıkladığını bildiren İl Müftüsü Arif Gökce de, İslam dininin zaruretleri göz önünde bulundurduğunu söylemiş oldu.Gökce, şunları kaydetti:

Domuz kaynaklı tıbbi malzemenin tedavi amacıyla kullanılmasını, ‘yoksulluk’ hükümleri çerçevesinde değerlendirmek mümkündür. Buna bakılırsa, bumalzemenin yerini tutacak başka bir tedavi malzemesi yok, hasta içinkullanılması yaşamsal ehemmiyet arz etmiş olduğu danışım raporuyla belirtilmiş ise tedavi amacıyla kullanılması caiz olur. Sözü edilen şartların bulunmaması durumunda ise caiz olmaz. Müslüman kardeşlerimiz ilkin kullandıkları bu ilacın domuz mamullerinden olmaması gerektiğine azami dikkat göstermelidirler. Eğer alternatifi yoksa ve başka türlü bulması mümkün değilse ve doktorlar da muhakkak bu ilacı kullanımı gerek fiziki gerek biyolojik gerekse, hastanın şifa bulması adına kullanmasını zaruri görüyorlarsa o vakit yoksulluk noktasında hastalarımız bu ilaçlarıkullanabilir denilebilir. Fakat kesinlikle alternatifi araştırılmalı azami dikkat gösterilmelidir.

Bu habere de bakabilirisiniz

Cuma günü edilince mutlaka kabul olan dualar

Mübarek cuma günü edilen hangi dualar kabul olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir