Ana Sayfa / Tasarruf / Dul Maaşı Alma Şartları Nedir?

Dul Maaşı Alma Şartları Nedir?

Dul Maaşı Alma Şartları Nedir?

Dul Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

Ölüm aylığı olarak malum dul maaşı sigortalı kişinin vefatı üstüne geride kalan mirasçısı konumundaki eşine ve çocuklarına meydana getirilen ödemeye denir. Vefat eden sigortalının hanım ya da adam olmasının bir önemi yoktur. Kanunlar hanım adam ayrımı yapmadan her iki eşe de dul maaşı alma hakkı tanımıştır.

Sigortalı eş vefat ettiğinde geride kalan eşe dul aylığı, çocuklarına da yetim aylığı ödeneği yapılır ve sağ olan eş öteki eşin ölümü gerçekleştiği anda dul aylığı alma hakkını kazanır. Mirasçı eş, sigortalı eşin almış olduğu maaşın ya da primlerin bir tek yüzde yetmiş beşini toplumsal güvenlik kurumu tarafınca alabilir. Eğer ölen eşin evlatları var ise %50’lik kısmı anneye dul maaşı olarak, %25’i ise ufaklıklara yetim aylığı olarak bağlanır. Dul aylığı bu şekilde hesaplanır. Mirasçı eş yeniden evlenene kadar dul aylığı alma hakkı vardır.

Ölen sigortalı eşin peşinden dul aylığı alabilmek için mirasçı eşin bulunmuş olduğu il yada ilçedeki Sigorta Müdürlüğü’ne giderek dul aylığı talep belgesini teslim ederek talepte bulunması gerekir. Dul aylığı talebinde bulunmadan dul maaşı aylığı bağlanması mümkün değildir. Zira Sigorta Müdürlüğü’nde tüm ödemeler öğrenci bağlı olarak yapılır. Çalışırken vefat eden sigortalı eşin mirasçı eşe bağlanacak aylığı ölüm tarihinden sonraki ayın başlangıcında ödenmeye adım atar. Eğer ölen eşin askerlik borçlanması var ise borcun ödendiği ayı izleyen ayın başlangıcında ilk ödeme mirasçı eşe yapılır.

Yaşlılık maaşı alırken ölen sigortalı eşin aylığı ise vefatını izleyen ay maaşını alması gerektiği tarihte mirasçı eşe ödenir. Eğer mirasçı eş dul aylığı alırken sigortalı bir işe girer ise dul aylığı olarak almış olduğu eşinin maaşının %75’lik oranı %50’ye düşerek kesintiye uğrar. Birçok şahıs bu kesintilere dikkat etmez ve SGK da yapmış olduğu dul maaşı ödemelerini geri ister. Buna benzer bir durum evlilik halinde de yaşanır. Eşi vefat edip dul maaşı alan kişiler tekrardan evlendikleri takdirde evlilik durumunu Sigortalar Müdürlüğü’ne bildirmelidir. Eğer bildirilmezlerse evliliklerinin tespiti edilmiş olduğu durumda o döneme ilişik ödemeler SGK tarafınca geri talep edilebilir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Eski Mobilyalar Nasıl Değerlendirilir?

Her evde mutlaka bir parça da olsa eski bir mobilya ürünü bulunur. Anneannelerden kalan hatıralar, ilk ev eşyaları gibi nedenlerle manevi hatıralarından dolayı çok yer kaplayıp fazla işlevsel olmasalar dahi atılmazlar. Bu eşyaları evin çeşitli yerlerinde güzel bir şekilde değerlendirmek mümkündür. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!