Ana Sayfa / Tasarruf / Dul Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Dul Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Dul Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Dul Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Sigorta sahibi eş öldükten sonrasında dul kalan öteki eş gerçek sahibinin maaşının bir kısmını alma hakkına haizdir. Vefat eden tarafın hanım ya da adam olması önemli değildir, geride kalan eşi ve evlatlarının mağduriyetini engellemek adına bu ödeme yapılır. Gerçek sahibi taraf öldükten sonrasında geride kalan eşinde dul aylığı, geride kalan çocuk yada çocuklarına ise yetim aylığı bağlanır.

Yetim aylığında cinsiyet gözetilmez sadece adam çocuklar için bir yaş sınırı söz mevzusudur. Okumayan adam çocuklar on sekiz yaşına, ortaöğretim gören çocuklar yirmi yaşına, yükseköğretim gören çocuklar ise yirmi beş yaşına kadar bu maaştan faydalanabilirler. Bu durum yalnızca adam evlatları kapsarken kız çocuklar için bu şekilde bir yaş durumu söz mevzusu değildir.

Eğer sigorta sahibi hayattayken minimum 1800 malûllük günlük yaşlılık ve ölüm sigortası primini bildirmiş ya da her türlü borçlanma süreleri hariç minimum 5 yıldan beri sigortalı olup toplam 900 malûllük günlük yaşlılık ve ölüm sigortası primini bildirmiş; 47 nci belirtildiği suretiyle kazaya uğramış malûllük vazife malûllüğü yada yaşlılık aylığı almakta iken yada malûllük vazife malûllüğü yada yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanmış olup hemen hemen işlemi tamamlanmamış; malûllük vazife malûllüğü yada yaşlılık aylığı herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışmalarına bağlı olarak kesilmemiş bir kimse şartlarına uymuşsa geride kalan ailesi maaşı üstünde hak talep edebilmek için bunu yazılı olarak bildirmelidir.

Vefat eden sigortalı eşin, dul eşine duracak miktar ölen eşin sigortalı olarak çalmış olduğu dönemde kazanılmış olduğu maaşın %50’si olarak belirlenmiştir. Eğer gerçek sahibi bir yetim yoksa tek başına gerçek sahibi olan dul eş toplam maaşın %75’ini alma hakkına haiz olur. Eğer dul eş çalışan konumunda yada emekli maaşı alan bir konumdaysa bu durumda ölen eşin maaşının %50’si üstünde gerçek sahibi olur. Bir dul ve bir yetim olan bir ailede dul eş %60, bir yetim çocuk ise %30 oranında aylık alır. İki yetim, bir dul olan ailelerde dul eş %50, her iki çocuk ise %25 oranında maaş alır.

Dul eş evlenirse evlendirilmiş olduğu tarihten itibaren maaşı kesilir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Eski Mobilyalar Nasıl Değerlendirilir?

Her evde mutlaka bir parça da olsa eski bir mobilya ürünü bulunur. Anneannelerden kalan hatıralar, ilk ev eşyaları gibi nedenlerle manevi hatıralarından dolayı çok yer kaplayıp fazla işlevsel olmasalar dahi atılmazlar. Bu eşyaları evin çeşitli yerlerinde güzel bir şekilde değerlendirmek mümkündür. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir