Ana Sayfa / Eğitim / Dünya Dilleri Nasıl Bir Bölümdür?

Dünya Dilleri Nasıl Bir Bölümdür?

Dünya Dilleri Nasıl Bir Bölümdür?

Günümüzde dil öğrenmeye erişim hızı oldukça yüksek olmasına karşın dil öğrenme düzeyi oldukça düşüktür. Dünya Dilleri bölümün en temel amacı öğrencilerine eğitimini alıp üstünde uzmanlaşacakları dille ilgili en etkili ve kolay bir halde dili öğrenimini sağlamaktır. Bu bölüm Türkiye’de Yaşar Üniversitesi’nde bulunmaktadır. Bölüm 4 senelik yada 2 senelik şekilde yapılandırılmamıştır. Bölüm mezunları görmek istedikleri diller ile ilgili başarı sertifikası ile kısmı bitirmektedir.

Bölümün amacı öğrencilere okudukları programın yanı sıra ikinci vaya daha çok yabancı dil öğreterek mezun etmektir. Dünya Dilleri kısmı öğrencileri ikinci ve daha çok yabancı dili etkin bir halde kullanabilecek düzeyde yetiştirilmektedir.

Bu bölüm bilhassa çeşitli milletlerden ve kültürlerden insanlarla tanışmak isteyen dil mevzusunda merakı olan insanoğlu tarafınca tercih edilmektedir. DİL-1 puanına nazaran talebe alan bu bölümler giderek yaygınlaşmaktadır. Bu da bölüm mezunlarının istihdam olanaklarını arttırmaktadır.

Ek olarak Dünya Dilleri kısmı haricinde bilhassa Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi bünyesinde birçok dil program bazında okutulmaktadır. Dil Bilimi anabilimdalı altında ise en genel program bulunmaktadır. Dilin kökenleri, oluşum aşamaları, ses bilimi vb. dersler dahilinde dil bilim uzmanı ünvanı ile 4 senelik bir program bulunmaktadır. Türkiye’de tüm üniversitelerde YADEM’lerde (Yabancı Dil Eğitim Merkezi) İngilizcenin haricinde Fransızca, Almanca, Rusça, İtalyanca, İspanyolca şeklinde dersler üniversiteden üniversiteye değişim göstererek programlar dahilinde öğretilmektedir.

Bölüm mezunlarının istihdam olanakları

Dünya Dilleri bölüm mezunları yurtdışı bağlantılı tüm firmalarda operasyonel eleman, orta ve üst düzey yönetici ünvanlarında emek harcama imkânlarına sahiptirler. Günümüzde yaygın olarak bulunan yabancı dil kurslarında eğitici olarak görevlendirilebilirler. Tercümanlık bürolarında vazife alabilirler. Ticari hareketliliğin çift yönlü olduğu dünyada anadili ile yetinen insanların karşılarına bir çok süre büyük zorluklar çıkmaktadır. Bununla beraber bu bölüm ve buna benzer bölümlerde okuyan öğrenciler ise bu durumu avantaja çevirerek iş fırsatına dönüştürmektedir. Başta gezim sektörü, ithalat- ihracat meydana getiren mahalli ve ulusal firmalar, internasyonal dil eğitim merkezleri, sağlıktan hizmet sektörüne kadar neredeyse tüm alanlarda, çeşitli departmanlarda istihdam olanağına haizdir.

Bu habere de bakabilirisiniz

İşletme Nasıl Bir Bölümdür?

İşletme bölümü üniversitelerin İktisadı ve İdari Bilimler Fakültesi içerisinde yer alan ve birden çok disiplini içerisinde bulunduran bir bölümdür. İşletme bölümü, tüm dünyada geçerliliği olan ve her geçen yıl önemi artan bir bölüm olarak göze çarpmaktadır. 

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE