Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Düşük yapan kadının orucu bozulur mu

Düşük yapan kadının orucu bozulur mu

Düşük yapan kadının orucu bozulur mu

El, ayak, parmak, saç ve tırnak şeklinde bazı uzuvları belirgin bir hale gelmiş bir düşük yapan hanım, kanama görmüş olduğu takdirde lohusa sayılacağından orucu da bozulmuş olur. Uzuvları belirmemiş bir düşükten dolayı lohusalık gerçekleşmeyeceği için oruç da bozulmaz.

Gene belirtmek gerekirse; el, ayak yada parmak şeklinde organları belirmiş olan bir bebek düşüren hanımdan gelen kan, nifas (lohusalık) kanıdır. Dolayısıyla bu hanım aynen sağ olarak çocuk doğurmuş şeklinde lohusadır ve oruçlu ise orucu bozulmuş olur. Lohusalık kanı devam etmiş olduğu sürece de oruç tutamaz.

El ve ayak şeklinde organlar belirmeden meydana gelmiş düşükten sonrasında görülen kan istihâza (özür) kanıdır. Bu kan, öteki organlardan gelen kan gibidir. Bu şekilde bir kanın gelmesi ile yalnız abdest bozulur. Sürekli gelirse, özürlü hükmüne geçer ve özür sahiplerine ilişkin olan hükümler bu gibilerde de uygulanır. Bu durumdaki bir hanımdan namaz sorumluluğu düşmez, orucunu kazaya bırakamaz ve kocasıyla cinsel ilişkide bulunabilir.

Düşük nedir?
Gebeliğin ilk 20 haftasında oluşan gebelik kayıplarına düşük denir. Düşüklerin %80’i ilk 12 hafta içinde olur.

Görülme sıklığı
Düşüklerin %80’i ilk 12 hafta içinde olur. Daha evvelde düşük yapmamışlarda gebeliğin düşük ile neticelenmesi riski %15’tir. Daha ilkin 1 kez düşük yapanlarda ortalama

Bu habere de bakabilirisiniz

Ankara İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Ankara İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2017)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir