Ana Sayfa / Eğitim / E Sınav Nedir?

E Sınav Nedir?

E Sınav Nedir?

E Sınav Nedir?

 

 

 

 

E imtihan uygulaması; Ulusal Eğitim Bakanalığı’nca uygulanan, sadece bildiğimiz optik formlar kullanılarak kalemle işaretleme yöntemiyle değil de tamamen elektonik ortamda; doğrusu bilgisayar başlangıcında meydana getirilen, sürücü belgesi almak isteyenlere uygulanan sınavın adıdır.

Bu imtihan sürücü adayının gittiği sürücü kursunun bulunmuş olduğu il sınrları içinde yapılır. E imtihan on beşer günlük periyotlarda yapılıyor. Doğrusu herhangi bir sınavdan başarısız olan adayımız, gene e buluşma sisteminden giriş yaparak 15 gün sonrasında yeniden kalmış olduğu dersten sınava girebilir.

E Sınava Iyi mi Başvurulur?

E-Sınav’a başvurabilmek için bazı şartları ilk olarak yerine getirmiş olmak lazım:

1. Daha evvelde minimum bir kere klasik meydana getirilen sınava başvurmuş ve o sınava girmeye hak kazanmış olmak.

2. “B” sınıfı sürücü eğitimini tamamlamış olmak.

3. Sınav takviminde belirtilen süre dahilinde imtihan harcını yatırmış olmak. ( Sınav harcı TC Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası yada Halk Bankası şubelerine TC Kimlik numarasıyla beraber yatırılacak ve makpuzu alınacaktır.)

4. E Sınav buluşma sistemi üstünden e-sınav randevusu almış olmak.

Yukarıdaki şartları yerine getiren aday, müracaatını bağlı bulunmuş olduğu sürücü kursu müdürlüğünce internnet üstünden yapmış olacaktır. Sistem adaya bir imtihan randevusu verecektir. Aday sistemin kendisine verdiği tarih ve saatte sınava girmek zorundadır. Eğer herhangi bir sebepten sınava girmezsse hakkını yitirmiş olacaktır. Sadece adayın bilgilerinin doğru olarak işlenmesinden, belgelerinde herhangi aykırı bir durum olmamasından ilk olarak sürücü kursu müdürlüğü ve ön araştırma komisyonları mesuldür. Sisteme müracaat yapılırken, sınava girecek adayın en geç üç ay öncesine ilişik, yüzünün açıkça belirli olduğu bir fotoğrafının da girilmesi gerekmektedir.

E Sınav bir tek “B” sınıfı sürücü ehliyeti almak isteyenler için Trafik ve Çevre Bilgisi (21 sual), Motor ve Vasıta Tekniği Bilgisi (16 sual), İlk Yardım ve Sıhhat Bilgisi (13 sual) derslerinden yapılmaktadır. Başarıya ulaşmış sayılmak için her dersten minimum 100 üstünden 70 puan alma zorunluluğu vardır. Her adayın başarısız olduğu ders/derslerden toplamda 4 kez sınava girme hakkı vardır. Bu durum direksiyon uygulama imtihanı için de geçerlidir. E-sınav sonucu görevli olduğu tüm derslerden ayrı ayrı 70 ve üstü not alarak başarı göstermiş olan aday, bir sonraki aşama olan direksiyon sınavına girmeye hak kazanmış olur.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Paragraf Soruları Nasıl Çözülür?

Gittikçe uzayan ve neredeyse sayfaların yarısını kaplayan paragraf soruları öğrencilerin sevmediği soru türlerindendir. Bu tip sorulardaki paragraf uzunluğu arttıkça, genellikle sorunun zorluk seviyesinin arttığı düşünülmektedir. Ancak çoğunlukla durum bu düşüncenin tam tersidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

CLOSE
CLOSE
Copied!