Ana Sayfa / Eğitim / Eğitim Fakültesi Mezunları Nerelerde Çalışabilir?

Eğitim Fakültesi Mezunları Nerelerde Çalışabilir?

Eğitim Fakültesi Mezunları Nerelerde Çalışabilir?

Eğitim Fakültesi Mezunları Nerelerde Çalışabilir?

 

Eğitim Fakülteleri, adından da anlaşılacağı suretiyle eğitim sektörüne eğitmen/öğretmen yetiştirmeyi amaçlayan fakültelerdir.

Dolayısıyla bu fakültelerin mezunları çoğunlukla kendi alanlarında çalışabilecekleri eğitim sektörünün içinde yer alma amacıyla bu fakülteleri tercih ederler.

Eğitim fakültesi mezunları, başta Ulusal Eğitime bağlı okullar olmak suretiyle birçok eğitim sektöründe çalışabilirler.

Bunlar içinde dershaneler, hususi okullar, halk eğitim merkezleri ve meslek edindirme kursları şeklinde kurumlar vardır.

Ulusal Eğitime bağlı okullarda vazife yapmak isteyen eğitim fakültesi mezunlarının ilk olarak KPSS sınavına katılmaları gerekmektedir.

Sonrasında bu sınavdan aldıkları puan ve alanlarındaki atama sayısı, yaptıkları tercihler şeklinde birçok etmenin devreye girmesiyle atanabilir ya da açıkta kalabilirler.

Meydana getirilen öğretmen alımlarında bilhassa branşlarında fazlaca fazla atama yapılmıyorsa başka işlere yönelmek durumumda kalanlar oldukça fazladır.

Günümüzde ataması yapılmayan Eğitim Fakültelerinin fizik öğretmenliği, kimya öğretmenliği, biyoloji öğretmenliği şeklinde bölümlerinden mezun olan kişilerin birçoğu polislik yapmaktadır.

Alanı İngilizce öğretmenliği olan bir şahıs dil bilmenin getirmiş olduğu avantajdan yararlanarak çevirmenlik, yeminli tercümanlık, hosteslik yapabilir.

Derslik öğretmenliğinden mezun olan kişiler kreş ve çocuk yuvası şeklinde çocuk gelişiminde etkin olan kurumlar tarafınca tercih edilirler.

Türkçe Öğretmenliği mezunları web sayfaları için metin yazarlığı yaparak mesleki eğitimini kullanabilirler.

Matematik öğretmenleri lüzumlu koşulları sağlıyorlarsa bankalarda uygun pozisyonlarda çalışabilirler.

Bunun haricinde KPSS-3 puanı Genel Beceri ve Genel Kültür puanıdır ve bölüm ya da branş farkı mühim değildir.

Bu puan türüne nazaran meydana getirilen atamalarda kişiler gümrüklerde muhafaza ya da muayene memuru, , postane memuru, tapu kadastro memuru, vergi dairesi, üniversite, belediye şeklinde kurumlarda işyar olarak atanabilirler.

Sadece bazı memurluklarda hususi şartlar vardır. Mesela, gümrüklerde muhafaza memuru olabilmek için boy şartı vardır.

Öteki taraftan ise tapu kadastroya atanacak kişilerde çoğu zaman hususi şartlar aranmaz.

Fakat KPSS-3 puan türüne nazaran meydana getirilen atamalar her 4 senelik üniversite mezununun başvurusuna açık olduğundan bu puan türünde bazı kurumlara atanacakların oldukça yüksek puan almaları gerekebilir.

Ek olarak her yıl bu kurumlara meydana getirilen atamaların sayısı aynı olmayacaktır.

Dolayısıyla kişilerin her yıl gösterilen kılavuzu takip etmeleri gerekmektedir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

İspanyolca Nasıl Akıcı Konuşulur?

Yabancı bir dil öğrenmek birçok insan için oldukça zor ve külfetli olmuştur. Yoğun gramer ve dil bilgisi kurallarının arasında bir de akıcı ve etkili konuşma becerisi kazanmak kişinin uzun zamanını alır. Dünyada en çok konuşulan 2. dil olan İspanyolca da son zamanlarda trend haline gelmiş bir dildir. Birçok insan zamanını ve parasını bu dili öğrenmek için ayırır, ancak birçok insan dilin gramer yapısını öğrenmiş olsa dahi akıcı konuşma safhasını geçmekte zorlanır.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE